Podľa časopisu Nature Medicine vedci zo Stanfordskej univerzity pv pokusoch s myšami zistili, že nikotín stimuluje rast nových ciev. Na jednej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
strane to síce môže podporovať rast nádorov, ale na druhej strane sa tento efekt pozitívne prejaví na zásobovaní krvou, čo je pozitívny stimul pre pacientov s Parkinsonovou alebo Alzheimerovou chorobou.
"Ak by sa získali neotrasiteľné dôkazy o spomínanom efekte, mohol by to byť začiatok nikotínovej liečby niektorých chorôb", povedal J. Cooke zo Stanfordskej univerzity.
Myšiam po podaní vody zmiešanej s nikotínom začali rásť nové cievy v tkanive nedostatočne zásobovanom kyslíkom. Nikotín však zároveň podporil aj rast kancerogénnych nádorov a ukladanie tuku v tepnách. "Ak by sa dal tento proces kontrolovať, zlepšené zásobovanie krvou pomôže pacientom po mozgovej porážke a ľuďom s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Ak sa však vymkne spod kontroly, narobí škody," uviedol Cooke.
Podľa jedného amerického a jedného britského špecialistu je Cookova štúdia provokatívna. Tvrdia, že
takéto poznatky sú v rozpore s doterajšími prácami, ktoré u zvierat nezistili žiadny viditeľný rast ciev po podaní nikotínu. Spomínaný efekt môže nastať len v prípade abnormálne rastúceho tkaniva i keď pripúšťajú, že úlohu zohráva aj dávka nikotínu a čas od jej podania.
Nikotín je len jednou zo 4000 zložiek cigaretového dymu. V porovnaní napríklad s voľnými radikálmi je podľa britsého vedca "relatívne" neškodný.
Autor: ta/mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.