obehom. V pozadí ale môžu byť i duševné konflikty, pretože tieto problémy priamo súvisia s tým, čo sa odohráva v mozgu.
Pocit závrate vzniká v mozgovom kmeni. Ide o reakciu na podnety, ktoré spolu navzájom neladia, prípadne na vnemy z rôznych častí tela, ktoré sa v mozgovom kmeni stretávajú.
Podstatnú funkciu vykonáva tzv. rovnovážne centrum (orgán rovnováhy) vo vnútornom uchu. Tento orgán registruje podnety, ktoré sa potom presúvajú do nadradeného centra v mozgovom kmeni. Tam sa vnemy z rôznych oblastí tela spracúvajú do jednej informácie ako napr.: "padám, všetko sa so mnou krúti," alebo "mám závrat". Závrat často vyvoláva pohľad do hĺbky nad priepasťou, napr. z vyhliadkovej veže, z hradného nádvoria, kde sme na prehliadke historickej pamiatky atď. Orgán rovnováhy hlási ôsmym kanálom mozgovému kmeňu pohľad do priepasti, ale oči registrujú možné nebezpečenstvo pádu.
Obidve informácie sú navzájom v rozpore, prirodzenou reakciou je pocit závrate. Podobný vplyv môžu mať organické príčiny: vo chvíli, keď vstávame, nie je orgán rovnováhy ešte dostatočne prekrvený v dôsledku nízkeho krvného tlaku.
I keď hypertonici (ľudia s vysokým krvným tlakom) nepovažujú opačný, t.j. nízky krvný tlak za chorobu, je zodpovedný za niektoré ťažkosti. Závratom pri vstávaní sa vyhnete dôkladným pretiahnutím celého tela ešte na lôžku. Hlava sa zavčasu prekrví. Nemali by ste vstávať prudko odrazu. Pri nízkom krvnom tlaku je najdôležitejší častý pohyb a dostatočný príjem tekutín, čo mnohí podceňujú.
Závrat môže mať aj iné organické príčiny: napätie v hlave a v ramenách, bloky v chrbtici, najmä krčnej. Psychickou príčinou býva trvalý stres, dlhodobá únava, nadmerné množstvo nezvládnutých úloh.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.