Placka: U zoopsychológa
Otázka: Napriek tomu, že máme psa, často sa stretám s názorom, že pes, ktorý breše, nehryzie. Je to opodstatnený názor? Ktorý pes hryzie?
Zn. A. L., Košice
Odpoveď: Z hľadiska etológie a zoopsychológie nie je v tomto prípade možná jednoznačná odpoveď. Hoci určité predpoklady k tomu existujú. Dominantný pes sa prejavuje krátkym vrčaním a svoj emocionálny stav skôr prejavuje pohybmi tela. A naopak, pes submisívny t.j. často bojazlivý v určitých situáciách prejavuje často až hysterické zvukové prejavy. Z tohto hľadiska je rizikovejší prvý prípad pre ataky na človeka s prípadným pohryzením, keďže pes je v takom stave viacej agresívne koncentrovanejší. Naopak, pes intenzívne brechajúci môže prejavovať fobické až úzkostné prejavy a pri priblížení človeka a jeho dominantného zahriaknutia, utečie. Potrebné je upozorniť, že u neho môže vzniknúť paradoxná reakcia v podobe defenzívnej agresivity. Z týchto súvislostí vyplýva, že primárnym faktorom sú okolnosti za akých situácia vznikla. V tejto nadväznosti je najdôležitejšie teritoriálne správanie, ktoré je u psa výrazne vyvinuté.
Ak sa človek dostane do blízkosti teritória psa (areál domu), jedinec s normálnym repertoárom správania, signalizačne zabreše, zavrčí a prejavuje celú škálu varovných foriem prejavov (zvraští nosovú časť, čím odhalí zuboradie, naježí srsť na šiji, atď.). V takom prípade treba zastať, sklopiť pohľad, nerobiť prudké pohyby, ruky nechať spustené a trpezlivo čakať. Týmto správaním dávame najavo, že pes je dominantným na svojom teritóriu, ktoré nemienime narušiť. Keď uvedené prejavy u psa ustúpia, môžeme ho citlivým spôsobom osloviť. V ďalšom správaní pes zmenšuje dištančnú vzdialenosť priblížením sa k človeku a olfaktorne (čuchovo) ho identifikuje a tým sa na neho adaptuje. Keď zavrtí chvostom, akceptuje nás a môžeme sa k nemu priblížiť. Ak pes naďalej toleruje naše približovanie, odvráti sa a ide vpredu pred neznámym človekom. Je veľmi dôležité nechať ho v tejto pozícii a nepredbiehať ho, čím by mohlo vzniknúť riziko teritoriálne agresívnej recidívy.
Chcem poukázať na veľký počet neurotických brechaní psov s následným naskakovaním na plot, ako reakcie na okoloidúcich chodcov. V takom prípade môže byť správanie psa nevyspytateľné, keďže tým sa pes dostáva do emocionálneho afektu. Netreba azda pripomínať, že ide o vizitku majiteľa psa, ktorý tento jeho frustračný stav svojím neprimeraným, chovateľským, psychosociálnym a tým aj etickým prístupom spôsobil.
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.