Mestskej rade interpelovať primátora Z. Trebuľu kvôli porušeniu zákona o obecnom zriadení. Košický primátor sa ho mal dopustiť tým, že vyše 2 mesiacov nezvolal zasadnutie MZ (zatiaľ posledné sa uskutočnilo 26. júna, to ďalšie má byť až 6. septembra - pozn. red.), pričom podľa slov M. Boritáša porušil nielen svoj sľub, ale aj Rokovací poriadok MZ. Preto bude žiadať hlavného kontrolóra mesta o prešetrenie tejto záležitosti a v prípade, že sa potvrdí primátorova vina, navrhuje mu, aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii...
V tejto súvislosti nás zaujímalo ako sa na celý spor pozerá ministerstvo spravodlivosti a či hrozia primátorovi za nezvolanie zastupiteľstva aj nejaké sankcie.
"Podľa zákona o obecnom zriadení primátor mesta zvoláva a vedie zasadnutia MZ, ktoré sa podľa paragrafu 12 ods. 1 tohto zákona majú konať podľa potreby, najmenej však raz za 2 mesiace. Ak by sa porušenie tejto povinnosti dalo považovať za hrubé porušenie povinnosti primátora, príp. ak by sa to stalo opakovane a vznikli by tým vážne nedostatky v správe mesta, môže byt primátor odvolaný podľa paragrafu 13c ods. 3 písm. b) hlasovaním obyvateľov obce. V prípade, žeby zastupiteľstvo nezvolal vyše 4 mesiace, môžu ho poslanci odvolať kvalifikovanou trojpätinovou väčšinou," uviedla pre Korzár riaditeľka odboru legislatívy civilného práva ministerstvo spravodlivosti JUDr. Katarína Valová.
Hoci sa poslanci počas letných mesiacov ani raz nezídu na rokovaní zastupiteľstva, aj za túto dvojmesačnú nečinnosť ich čaká na bankových účtoch 5400 Sk čistého. Pochopiteľne sme chceli vedieť, či je spomínaný postup košér. Ako sme sa dozvedeli, nárok na odmeny poslancov obecných zastupiteľstiev upravuje v zení neskorších predpisov zákon SNR c. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. V ňom sa píše, že funkcia poslanca sa zásadne vykonáva bez prerušenia pracovného alebo obdobného pomeru. Za jej výkon však môže obec poskytnúť poslancovi odmenu.
"Je len na meste Košice, či sa rozhodne odmenu poskytnúť alebo nie. Okrem toho patrí poslancovi náhrada skutočných výdavkov, ktoré mu v súvislosti s výkonom funkcie poslanca vznikli. Podľa zákona uhrádza zamestnávateľom týchto poslancov na ich požiadanie náhradu za vyplatenú náhradu mzdy alebo inej odmeny za prácu. Ak poslanec nie je v pracovnom alebo obdobnom pomere, obec mu poskytuje náhradu ušlého zisku. Poslancovi, ktorý je na výkon svojej funkcie dlhodobo plne uvoľnený zo zamestnania, patrí namiesto mzdy alebo inej odmeny v zamestnaní, primeraný plat od obce. V tomto prípade je obec povinná poslancovi odmenu vo forme platu poskytnúť," konštatuje K. Valková.
Košickí poslanci teda s najväčšou pravdepodobnosťou svoje odmeny za "nerokovanie a nestretávanie sa" uvidia, hoci ako mnohí z nich pripustili, bolo by omnoho serióznejšie, keby ich vrátili...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.