naopak, ostatné zákony by sa mali prispôsobiť infozákonu, povedal včera pred novinármi predseda DS Ľudovít Kaník. DS pripúšťa isté nedostatky v zákone, ale za jeho zásadnú chybu považuje, že nezakotvuje trestný postih za porušenie. Úmyselné neposkytnutie informácie by sa pritom podľa občianskych demokratov malo kvalifikovať ako zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Štátni úradníci a samosprávy podľa DS od uvedenia infozákona do platnosti hľadajú cesty k tomu, ako sa vyhnúť jeho aplikácii. "Štátne orgány nielenže neposkytujú informácie, ale ich úmyselne zatajujú a úmyselne klamú, že informácia nie je prístupná," tvrdí ekonomický expert Ivan Matušík. Minister školstva Milan Ftáčnik má podľa neho záujem obmedziť prístup k informáciám aj preto, že jeden prípad, keď jeho rezort neumožnil prístup k informácii, je dnes už pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.
Ako ďalší príklad úmyselného porušenia infozákona uviedol Matušík žiadosť Slovenskej televízie o predloženie zmluvy o predaji Slovenských telekomunikácií nemeckej spoločnosti Deutsche Telecom, ktorej Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR nevyhovelo.
Rovnako je podľa Matušíka spotrebiteľom znemožňované získavať informácie o výmeroch na úhrady za teplo, pri ktorých výrobcovia argumentujú, že spotrebiteľ nie je ich obchodným partnerom. Štátna správa schvaľujúca výmer na podobné žiadosti reaguje argumentom, že ide o obchodné tajomstvo výrobcu, takže informáciu neposkytuje. "Spotrebiteľ tak nemá šancu skontrolovať si, čo mu do výmeru započítali," tvrdí Matušík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.