percento. Konečná miera navýšenia starobných, invalidných a ďalších dôchodkov je teda len na rozhodnutí parlamentu.
"Dôchodky sa podľa zákona zvyšujú vždy, keď priemerná mzda v hospodárstve vzrastie od poslednej valorizácie aspoň o 5 % alebo životné náklady aspoň o 10 %. Dosiahnutá výška týchto ukazovateľov, ktorú vykáže Štatistický úrad SR, však nijako neurčuje, o koľko sa dôchodky zvýšia," upozornil riaditeľ odboru reformy sociálneho poistenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Schaner.
Zmeniť by to mal nový zákon o základnom sociálnom poistení, ktorého nadobudnutie účinnosti sa plánuje na 1. január 2003. Podľa návrhu, ktorý vypracoval rezort práce, by sa mali dôchodky zvyšovať každoročne k určitému dátumu, a to o percento rastu toho zo spomínaných ukazovateľov (priemerná mzda alebo životné náklady), ktorý dosiahne za predchádzajúci rok nižšiu hodnotu. "Ak vzrastú životné náklady za uplynulý rok napríklad o 12 % a priemerná mzda o 5 %, dôchodky sa zvýšia o 5 %," vysvetlil riaditeľ. Rezort uvažuje, že dôchodky by sa mohli takýmto spôsobom zvyšovať každý rok k 1. júlu, keďže údaje za predchádzajúci rok zverejňuje ŠÚ SR zvyčajne v apríli.
V minulom roku sa dôchodky zvýšili v auguste o zhruba 10 %, pričom životné náklady stúpli podľa vtedajšieho vyjadrenia ministra práce Petra Magvašiho od predchádzajúcej valorizácie o 19,4 %. Priemerná mzda vykázala vtedy rast o zhruba 10 %. V tomto roku počíta návrh zákona so zvýšením dôchodkov o 5 % od 1. októbra iba z titulu rastu priemernej mzdy. Tá by sa mala podľa odhadov v 2. štvrťroku zvýšiť medziročne o 7,9 %. Životné náklady vzrastú k októbru tohto roka v porovnaní s júlom 2000 na základe prognóz o 8,9 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.