ľuďmi a zvieratami.
Podľa štúdie expertov z univerzity v americkom Durhame, zverejnenej v časopise Human Molecular Genetics, majú totiž ľudia a iné primáty vo svojom genotype dve aktívne kópie génu IGF2R - rastového faktoru podobného chemického zloženia ako inzulín.
Ovce, ošípané, myši a takmer všetky ostatné cicavce, ktoré nepatria k primátom, disponujú len jednou aktívnou kópiou tohto génu. Druhú kópiu znefunkčnil zriedkavý jav, tzv. imprinting.
V dôsledku toho je u zvierat väčšie riziko vzniku rakoviny či deformovaného orgánu. Rovnako sú zvieratá náchylnejšie aj na choroby. Americkí odborníci prirovnávajú IGF2R k softvéru, ktorý môže rozhodnúť o fungovaní či nefungovaní celého počítača.
Skutočnosť, že vyše 90 percent všetkých klonovaných oviec, kráv a myší sa narodilo s poškodením alebo uhynulo ešte v štádiu plodu, je dôležitým argumentom kritikov nesúhlasiacich s klonovaním ľudí.
Iní americkí experti si však myslia, že aj ľudia môžu byť postihnutí imprintingom génu IGF2R a práve to môže byť príčinou mnohých rakovinových ochorení.
Vedci z univerzity v Durhame naopak argumentujú tvrdením, že rakovinu u ľudí síce spôsobujú mutácie génu IGF2R, avšak nie imprinting. Z genómových výskumov vyplynulo, že obidve kópie IGF2R sú aktívne a imprinting sa v tomto dôležitom géne u ľudí nevyskytuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.