FUTBAL Slovensko - Irán 3:4 (3:3), priateľskom medzištátnom stretnutí
Bratislava (TASR) - V generálke na jesennú časť kvalifikácie MS 2002 prehrali slovenskí futbalisti v Bratislave s Iránom 3:4, keď už v prvom polčase dali svoje premiérové góly v reprezentačnom drese Tomáš Oravec a Róbert Vittek. Hostia rozhodli o svojom triumfe 7 minút pred koncom zásluhou Karimiho, strelca troch gólov. Slovenská reprezentácia tak prehrala štvrtý zápas v sérii, keď v Nemecku, vo Švédsku i Azerbajdžane podľahla zhodne 0:2.
Góly: 18. a 19. Oravec, 30. Vittek - 7., 16. a 83. Karimi, 43. Vahedi. Pred 3421 divákmi rozhodoval Kos (Slovin.), ŽK: Karhan - Karimi, Minavand. SLOVENSKO: König (46. Hýll) - Karhan, Kinder, M. Timko, Labant - Bališ, Janočko (68. Benčík), P. Németh (46. Dzúrik), Greško (46. Pinte) - Vittek (46. Babnič), Oravec (71. Šuchančok). IRÁN: Mirzapour (46. Fanaee) - Rahbarifar, Golmohammadi (59. Kazemeyan), Rezaei - Mahdavikia, Karimi, Nekounam (80. Jamshidi), Dinmohammadi, Minavand - Daei, Vahedi (52. Hashemian).
Jozef Adamec, tréner SR: "Našou najväčšou slabinou v tomto stretnutí bola hra v defenzíve. Iránčania predviedli v zápase päť kontier, z ktorých rezultovali štyri góly, navyše na brankárovi Miroslavovi Königovi sa určitých momentoch prejavila nerozohratosť. Spokojný som s výkonom útočného dvojzáprahu Oravec - Vittek a s oboma hráčmi počítam aj v kvalifikačnom stretnutí proti Turecku. Ku cti môjho mužstva slúži, že ani za nepriaznivého stavu 0:2 sa nevzdávalo a enormným nasadením a bojovnosťou dokázalo otočiť na 3:2. Žiaľ, Iránčania, ktorí sa v Bratislave predstavili ako silný tím, dokázali aj zásluhou chýb v našej obrane strhnúť víťazstvo na svoju stranu."
Miroslav Blaževič, tréner Iránu: "Ak sú góly korením futbalového divadla, tak sme videli kvalitné predstavenie. Padlo ich dovedna sedem, čo je dosť a tak vyvstala otázka, či na oboch stranách nastúpili tentoraz kvalitné obranné formácie. Budeme sa musieť nad tým zamyslieť, ale inak som s výsledkom veľmi spokojný a nielen s tým, ale aj s predvedenou hrou. Slovenský futbal ma vždy vedel nemilo prekvapiť a teraz mi vyšla odplata za prehru Chorvátska na Tehelnom poli. Všetci hráči podali plnohodnotný, zrelý výkon, kvalita stretnutia pripomínala skôr kvalifikačný súboj a nie priateľský zápas."
Róbert Vittek: "Tešiť sa môžem iba z gólu, ale nie z prehry a výkon z našej strany asi tiež nebol najlepší. Svoj premiérový gól som dal po perfektnej kombinácii Bališa s Karhanom a prakticky stačilo nadstaviť hlavu."
Miroslav König: "Tri góly za jeden polčas som nedostal už veľmi dlho, ale taký je život, ideme ďalej. Iránci hrali veľmi dobre, dvakrát sa po hrubých chybách v obrane dostali až ku mne a myslím si, že vtedy som už nemal šancu zachrániť to. Trénovať trénujem, ale som, že mi chýba zápasová prax."
Prehra slovenskej futbalovej reprezentácie nebudí pred "horúcim" kvalifikačným septembrom veľa optimizmu. Po vynikajúcej sérii dvanástich zápasov bez prehry je stredajší "výprask" od mužstva, na ktorom si podľa trénera Jozefa Adamca "mali chlapci zvýšiť sebavedomie" už štvrtou prehrou v rade.Dva úvodné góly v Königovej sieti išli cez veterána Kindera, ktorý mal podľa inštrukcií kouča pred domácim gólmanom "zametať". "Milan Timko si robil čo chcel, nakázal svojim spoluhráčom v obrane, aby hrali v jednej línii, pričom Kinder mal plniť úlohy libera," snažil sa objasniť príčinu štyroch gólov v domácej sieti slovenský kormidelník, ktorý sa však pri absencii kvalitných obrancov a dvoch zranených opôr Róberta Tomascheka a Stanislava Vargu bude musieť v blížiacej sa kvalifikácii naďalej spoliehať na služby tých istých hráčov. "Môže sa stať, že niekto na seba výraznejšie upozorní, ale do zápasu s Tureckom je to takmer nemožné," vysvetlil J. Adamec. Defenzíva pôsobila ťažkopádnym dojmom, tak trocha chaoticky a výsledný dojem z hry slovenského tímu vylepšil len útok, ktorý konečne pretrhol štvorzápasový strelecký pôst. Zdá sa, že údernej formácii sa blýska na lepšie časy, 21-ročný Tomáš Oravec absolvoval v reprezentácii premiéru ako hrom. V priebehu minúty vsietil dva góly, pričom veľa nechýbalo a mohol zaznamenať aj hetrik. Na hrote mu výborne sekundoval o dva roky mladší Róbert Vittek, ten vo svojom štvrtom štarte za Á-čko dal takisto svoj prvý gól. Spolu s uzdravujúcim sa Szilárdom Némethom, ktorý v stredu nastúpil na svoj prvý súboj v drese rezervy Middlesbroughu od operácie slabín, má teda tréner Adamec za optimálnych podmienok k dispozícii troch kvalitných koncových hráčov. Ofenzívu výdatne podporovala aj pracovitá záloha, v ktorej najmä Vladimír Janočko a Vratislav Greško hýrili bojovnosťou.
Defenzíva, tradičná zbraň slovenského mužstva, je teda v hlbokej kríze, radosť bola pozerať sa na rýchlonohých Iráncov, ktorí si až prenáramne ľahko v slovenskej šestnástke medzi sebou posúvali loptu. Naši najbližší súperi v kvalifikácii MS Turci sú z podobného futbalového cesta, ako zverenci Miroslava Blaževiča. O dva týždne na Tehelnom poli budú mať hráči s dvojkrížom na prsiach možnosť zložiť reparát a udržať akú takú šancu na postup na záverečný turnaj MS do Japonska a Kórey. V opačnom prípade bude sviatok svetového futbalu opäť bez slovenského mužstva.
Väčšina účastníkov európskej kvalifikácie MS 2002 využila stredu na odohranie prípravných stretnutí, v ktorých si mohli overiť svoje možnosti pred blížiacim sa kvalifikačným termínom (1. september). Okrem Slovenska ladili formu aj ďalší traja účastníci 4. skupiny. Líder, Švédsko, privítalo na trávniku Rasundy v Štokholme Juhoafrickú republiku a zdolalo ju rozdielom triedy 3:0. Cenný výsledok dosiahli Turci, keď v Oslo remizovali s Nórskom 1:1. Do tretice hrali aj Macedónci a v Bulharsku podľahli najtesnejším rozdielom 0:1.
Výsledky: Nórsko - Turecko 1:1 (0:0), Švédsko - Juhoafrická republika 3:0 (1:0), Bulharsko - Macedónsko 1:0 (0:0), Slovinsko - Rumunsko 2:2 (0:1), Island - Poľsko1:1 (0:1),Rakúsko - Švajčiarsko 1:2, Írsko - Chorvátsko 2:2, Francúzsko - Dánsko 1:0 (1:0), Maďarsko - Nemecko 2:5 (0:2).Portugalsko - Moldavsko 3:0 (1:0),Anglicko - Holandsko 0:2 (0:2).
* * *
Okrem prípravných stretnutí bojovali štyri mužstvá o kvalifikačné body v 1. a 2. skupine konfederácie UEFA. Juhoslávia sa víťazstvom nad Faerskými ostrovmi prebojovali na tretiu priečku tabuľky a v druhej si body v Estónsku podelili domáci futbalisti s Cyprom.
1. SKUPINA
Juhoslávia - Faerské ostrovy 2:0 (1:0)
1. Rusko752010:317
2. Slovinsko734011:713
3. Juhoslávia733113:412
4. Švajčiarsko732214:611
5. Faerské ostrovy71155:174
6. Luxembursko70072:180
2. SKUPINA
Estónsko - Cyprus 2:2 (0:1).
1. Írsko853018:518
2. Portugalsko743018:515
3. Holandsko742121:814
4. Estónsko822410:168
5. Cyprus822412:248
6. Andora80084:250
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.