prednostami krajského i okresného úradu, policajnými funkcionármi, ale aj s gréckokatolíckym biskupom Hirkom a prešovským primátorom. Po rokovaní so zástupcami štátnej správy na krajskom úrade minister poznamenal, že tunajšie problémy sú podobné ako inde. „S uspokojením musím skonštatovať, že niektoré z tých problémov sa nám podarilo dostať do fázy, že sa pripravujú riešenia, ako napríklad spravodlivosť rozdeľovania finančných prostriedkov medzi jednotlivými krajskými a okresnými úradmi. Hľadáme spôsob, ktorý by prekonal zotrvačnosť, ktorá v tomto panovala," povedal Šimko, ktorý ďalej zdôraznil, že jeho ministerstvo je na vyhlásené voľby do vyšších územných celkov pripravené. Ako tiež uviedol, lehota na podanie kandidátnych listín pre voľby predsedov samosprávnych krajov i poslancov ich zastupiteľstiev je do 22. októbra 2001. Do tohto dátumu sú politické strany tiež povinné delegovať zástupcov a náhradníka do volebnej komisie samosprávneho kraja.
V súvislosti s reformou verejnej správy Šimko vytvoril „osobitnú pracovnú skupinu pre prepracovanie takzvaného kompetenčného zákona, ktorý hovorí, čo bude obsahom verejnej správy, ktoré kompetencie prejdú zo štátnych orgánov na orgány územnej samosprávy obidvoch stupňov". Ako uviedol, z doteraz predloženým návrhom nebol spokojný, lebo sa „odchyľoval od vládou schválenej koncepcie reformy verejnej správy". Podľa jeho slov, sú prvé výsledky komisie, kde má svoje zastúpenie i ZMOS, poslanci NR SR, ministerstvo financií, či tretí sektor, povzbudivé.
Minister sa vyjadril aj k medializovanému prípadu smrti Róma z Magnezitoviec. „Tento prípad by mal byť pred uzavretím, z hľadiska vyšetrovania," povedal Šimko a dodal, že s intenzitou vyšetrovania je spokojný, ale nezasahuje doň. Súčasnému ministrovi vnútra sa tiež vyčíta, že novinári nemôžu dostať včas aktuálne informácie o dennej kriminalite. Šimko prisľúbil vypracovanie interného dokumentu k mediálnej politike ministerstva, no zatiaľ sa nič nezmenilo...
„Interný dokument na poskytovanie informácií už existuje, prebehol vnútrorezortným pripomienkovým konaním a budúci týždeň by som ho mal dostať na podpis," zareagoval minister, pričom podotkol, že zdržanie spôsobilo práve pripomienkové konanie, avšak o to by mal byť, ako podčiarkol, dokument
kvalitnejší. Hovorca ministra Jozef Sitár na margo poskytovania informácií uviedol, že ich bude môcť dávať minister, hovorcovia na všetkých stupňoch, príslušní riaditelia a všetky nimi poverené osoby. Vyšetrovatelia sú „osoby procesne samostatné", z čoho podľa Sitára vyplýva, že nemôžu dávať informácie, respektíve môžu poskytnúť verejnosti také informácie, ktoré uznajú za vhodné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.