kruhu rodiny, ale zvlášť pri návšteve, keď si chceme pohostením uctiť priateľov či známych. Práve tu je dosť široký priestor pre šikovného domáceho majstra, pretože bez veľkých nákladov, niekedy len zo zvyškov materiálov z iných výrobkov sa dajú vytvoriť doplnky, ktoré ozvláštnia stôl s dobrotami. Ak pridáte štipku fantázie, môže vzniknúť aj nový originálny doplnok.
Drevená tácka
V dnešnej časti rád pre domácich majstrov prinášame klasickú drevenú tácku, ktorú zhotovíte bez väčšej námahy a nie je náročná ani na materiál. Základ tvorí obdĺžnik hrubšej preglejky (8 10 mm) s rozmermi asi 25 x 40 cm. Podľa potreby môžu byť rozmery základnej dosky, samozrejme, aj iné. Dlhšie strany dosky podložíme zospodu lištami v tvare L, takže vzniknú rovnobežné koľajničky, ktoré servírovaciu dosku nesú. Zvislé ramená týchto líšt by mali trochu prečnievať nad úroveň dosky, vytvoria tak zábranu pred zošmyknutím pohárov a fliaš pri prenášaní.
Na kratšie strany tácky použijeme ozdobné profilované lišty. Tie sa vyrábajú frézovaním z pravouhlých hranolov. Frézuje sa jeden roh, takže spojením dvoch rôznych líšt dostaneme celok s obojstranným profilom. Dôležité je, aby aspoň jedna lišta mala po spojení vo vrchnej časti rovnú plôšku širokú asi 1,5 cm. Ak je lišta masívnejšia, postačí aj jedna, kolmou stenou otočená von. V strede dĺžky na ňu po obidvoch stranách umiestnime drevené úchytky na nábytok v tvare písmena U, ktoré dostať hotové v predajniach pre domácich majstrov (obr. 1). Ešte predtým než lišty pripevníme k podložke, dlhšími skrutkami priskrutkujeme zospodu nábytkové úchytky. Celok potom pripevníme na kratšiu stranu servírovacej dosky (obr. 2). To isté urobíme na náprotivnej strane tácky, čím je podstatná časť práce hotová. Pri farebnej úprave moridlami môžeme kombinovať svetlejší tón na dosku s tmavým na lišty a úchytky.
Stojan na poháre
Ak chceme pri posedení s priateľmi šetriť miestom na stole, dobre nám poslúži akýsi zásobník na prázdne poháre. Podmienkou však je, aby poháre mali stopky. Pre hostí ich máme vždy poruke, zavesené hore dnom na stojane, ktorý je uložený na ľahko dosiahnuteľnom mieste. Zhotovíme ho z dosiek z masívneho dreva v kombinácii s preglejkou. Doska so štandardnou hrúbkou poslúži na základňu a zadnú dosku, ktorá ponesie vodorovné preglejky na zavesenie pohárikov. Základnú dosku vyrežeme v tvare časti kruhu s kolmo zrezanými stranami. Doska má šírku asi 20 cm, dlhá je približne 50 cm. Rozmery záležia od použitých pohárov. Náš stojan ráta s dvomi druhmi čiaš väčšie na víno, tie nám určujú veľkosť základne a menšie na liehoviny, ktoré umiestnime v hornej úrovni stojanu.
Na základnú dosku narysujeme časť kružnice polomer prevyšuje 30 cm, stred teda bude ležať asi 10 cm mimo dosky oblúk odrežeme priamočiarou pílou. Z ďalšej dosky odrežeme zadnú stenu, ktorá má v dolnej časti steny rovnobežné až do výšky 18 cm, čo je výška prvej úrovne, v ktorej bude umiestnená preglejka nesúca vínové poháre. K druhej úrovni umiestnenej 12 cm nad prvou sa zvislé steny zbiehajú, pretože oblúk nesúci poháriky na liehoviny bude úmerne menší. Zadná stena ešte prevyšuje druhú úroveň asi o 3 cm, horné rohy zaoblíme (obr. 3). Oblúky z preglejky zapustíme do zadnej steny do zárezov, ktoré vyrežeme kotúčovou pílou do hĺbky 0,5 cm. Šírka rezu sa rovná hrúbke preglejky. Oblúky z preglejky do týchto zárezov pevne vlepíme a podoprieme preglejkovými trojuholníkmi, ktorých horná strana zabieha do polovice oblúka v jeho strede, zvislá strana sa rovná vzdialenosti medzi úrovňami, resp. medzi prvou úrovňou a základňou (obr. 4).
Ešte pred zlepením si oblúky z preglejky upravíme na zasúvanie pohárov. Od stredu zaoblenia nakreslíme šesť "lúčov" s rovnakými vzájomnými vzdialenosťami. Na nich vyvŕtame otvory, ktorých vzdialenosť navzájom aj od okraja oblúka asi o centimeter prevyšuje priemer pohárov v najširšom mieste. Otvory majú priemer 12 13 mm. V smere lúčov k nim prerežeme "cestičku" na zasúvanie stopky pohára (obr. 5). Celok zlepíme a natrieme moridlom alebo lakom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.