vnútropolitickej situácii "zodpovedne a v záujme občanov Slovenska" a aby hľadali možnosti zotrvania SMK vo vláde. Apelujú tiež na vedenie SMK, aby jej orgány ešte raz zvážili svoje rozhodnutie odísť z koalície. Avizovaný odchod SMK z vládnej koalícii by podľa nich znamenal stratu väčšinovej podpory pre vládu v parlamente.
Signatármi výzvy sú Lev Bukovský, Milan Čorba, Stano Dančiak, Rudolf Chmel, Tomáš Janovic, Ivan Kamenec, Miroslav Kusý, Marián Labuda, Milan Lasica, Ľubomír Lipták, Grigorij Mesežnikov, Rasťo Piško, Šarlota Pufflerová, Július Satinský, Juraj Stern, Soňa Szomolányi, Pavel Traubner, Emília Vášáryová, Pavel Vilikovský a ďalší.
K tejto výzve sa včera pripojila aj Demokratická strana. "Odchod SMK z vládnej koalície je hazardom s budúcim osudom krajiny na úkor občanov," uvádza sa vo vyhlásení občianskych demokratov.
Podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK), vicepremiér Pál Csáky víta výzvu osobností slovenského spoločenského a kultúrneho života. Aj keď je adresovaná celej vládnej koalícii, domnieva sa, že v prevažnej miere je nesprávne smerovaná len predstaviteľom SMK. Potešilo by ho, keby si názory a argumenty signatárov "dobre prečítali a uvedomili aj koaliční partneri".
Aj podľa podpredsedu SMK Józsefa Kvardu výzva prichádza veľmi neskoro, hoci celá spoločnosť bola informovaná o vývoji vo vládnej koalícii. "Každý videl, čo sa tu deje, akým smerom sa politika uberá, a nikto nič nepodnikol." Kvarda si takisto myslí, že výzva slovenských osobností mala viac osloviť ostatných koaličných partnerov SMK. "Je úplne jasné, že to, čo sa udialo, bolo ich pričinením. Masírovať nás, SMK, sa mi nezdá celkom fér." Kvarda oceňuje v dobrom zmysle slova vyvinutý tlak slovenskej inteligencie na politikov, ale ten mal prísť už skôr a adresnejšie - "na Hamžíka, na Migaša aj na Dzurindu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.