základné prírodné zákony možno menia so starnutím vesmíru.
Ak by to bola pravda, postulát Alberta Einsteina o konštantnej rýchlosti svetla a ďalšie základné kamene fyziky zistené v minulom storočí, by si vyžiadali opätovné prehodnotenie.
"Ak je to pravda, potom teoretické dôsledky sú dosť vážne," uviedol astrofyzik John Webb z austrálskej Univerzity Nového južného Walesu, ktorý výskumný tím viedol. Ako však dodal, je to veľké "ak".
Zistenia austrálskych, amerických a britských výskumníkov by tiež mohli poskytnúť oporu pre množstvo nových teórií, ako napríklad teória o existencii ďalších dimenzií vesmíru, o ktorých nič nevieme.
Základom nových zistení je pozorovanie svetla z kvazaru - mimoriadne jasného objektu vysielajúceho desať biliónov násobne väčšie množstvo energie za sekundu ako naše Slnko - prechádzajúceho cez "oblak" kozmického plynu.
Vedci pri výskume najprv zistili spektrálnu charakteristiku tohto svetla, keďže prvky v oblaku ako horčík, zinok či vodík absorbujú svetlo z kvazaru. To potom porovnali so spektrálnou charakteristikou vytvorenou na zemi, pričom našli malé nevysvetlené rozdiely. Tieto rozdiely naznačujú, že niečo - možno rýchlosť svetla - sa po dlhej "ceste" svetla od oblaku k Zemi zmenilo.
Výsledky experimentu o možnej nekonštantnosti prírodných zákonov pochádzajú z pozorovania kvazaru, ktorý sa nachádza 14 miliárd svetelných rokov od Zeme, prostredníctvom teleskopu s priemerom desať metrov umiestneného na Havaji.
Pri predpoklade, že svetlo sa pohybuje ohraničenou rýchlosťou, môžu kvazary ako veľmi vzdialené mimogalaktické objekty poskytnúť náznak toho, čo sa odohralo počas Big Bangu, pri ktorom sa podľa názoru mnohých sformoval vesmír. Kvazary sú totiž v podstate počiatočnou vývojovou fázou galaxií, pričom ich svietivosť je rovnaká alebo väčšia ako svietivosť galaxií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.