Podľa hovorcu ministra zdravotníctva SR Martina Urmaniča získané zdroje pôjdu zdravotným poisťovniam. Tento krok by mal mať výchovný charakter, no nemožno od neho očakávať, že okamžite vyrieši finančné problémy v liekovej politike.
Dodal, že myšlienka - zaviesť poplatok za recept alebo za lieky, s ktorou prišla Asociácia súkromných lekárov SR (ASL), nie je nová. ASL SR navrhuje zaviesť poplatok 10 až 20 korún za každý liek vydaný v lekárni na recept. Podľa prezidenta ASL Ladislava Pásztora o túto sumu by sa mohla znížiť spoluúčasť pacienta v platbe za liek. Niektoré zdravotné poisťovne vynakladajú na lieky viac ako 40 percent zo zdrojov určených všetkým segmentom zdravotníctva.
Upozornil, že minimálne 10 percent všetkých predpísaných liekov, čo predstavuje 1,7-miliardy korún ročne, pacienti vyhadzujú bez toho, aby ich vôbec otvorili. Len približne 30 až 40 percent pacientov užíva lieky správne. Zvyšok ich buď vôbec neužíva, alebo nesprávnu dávku a v nesprávnom čase. Liečba je potom neefektívna, pričom sa "vyhadzujú" peniaze všetkých poistencov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.