Veď čas, kým sú mama a otec v práci, treba náležite využiť. A tak sa stáva,že pri svojich hrách neraz ohrozujú nielen seba, ale aj svojich kamarátov či náhodných okoloidúcich. Príčinou takéhoto nebezečného správania školákov býva nuda, bujná fantázia ale i kopírovanie činnosti hrdinov seriálov a známych osobností z televíznej obrazovky.
Jednou z najobľúbenejších kratochvíľ panelákových detí patrí vyhadzovanie rôznych predmetov z balkónov a okien. Môžu to byť uzávery z fliaš, vajíčka alebo igelitové sáčky naplnené vodou. Treba však objektívne uviesť, že takouto zábavkou sa zaoberali i predchádzajúce generácie, vyrastajúce v mestských niekoľkoposchodových bytovkách.
Podobnú skúsenosť zažila nedávno pani,bývajúca na sídlisku Ťahanovce, ktorá si neželá byť menovaná.
"Išla som s manželom z nákupu okolo obeda popri paneláku na Juhoslovanskej č.5. Zrazu nám za chrbtom pristál s veľkým rachotom mikroténový sáčok naplnený vodou. Bol to strašný zvuk, akokeby vybuchol granát. Neďaleko hrajúce sa deti ma upozornili, že sáčok vyhodil chlapec z 12. poschodia a že to robil už aj predtým. Všimla som si, ža na chodníku už boli štyri takéto sáčky. Keď som si predstavila, že to mohlo spadnúť na mňa, tak mi prišlo zle, dlho som sa z toho nevedela spamätať. Zavolala som políciu a chlapec, ktorý mal 12 rokov a bol sám doma, sa im k tomuto činu aj priznal," porozprávala nám nemilý zážitok a dodala: "Toho chlapca považujem za nebezpečného, veď ohrozuje ľudí a najmä deti, veď neďaleko je detské ihrisko. Zaujímalo by ma, či polícia urobila nejaký postih jemu, prípadne jeho rodičom."
Zaujímalo to aj nás,preto sme sa obrátili na Mestskú políciu, ktorej hliadka spomínaný incident šetrila.
"Prípad, označený ako priestupok, sme riešili dohovorom, pretože chlapec bol sám doma a je maloletý. Nič iné sa v podobných prípadoch z našej strany urobiť aj tak nedá," dozvedeli sme sa od službokonajúceho príslušníka.
Ako ďalej uviedol, hliadka na mieste incidentu určí, či v prípade takýchto priestupkov je dostatočným postihom dohovor alebo bloková pokuta, ktorú však môžu dostať iba rodičia maloletých. V prípade, ak sa podobné zábavky detí budú opakovať a ak pri nich dôjde k poškodeniu majetku či osôb, môže celá záležitosť skončiť na súde. Verdikt však v plnej miera padne na hlavu rodičov. Tí predsa nesú zodpovednosť za to, čo ich potomok vyvádza v ich prítomnosti, ale i neprítomnosti.
Autor: Valeria Holinková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.