Kým v Košiciach je ale malým pacientom k dispozícii Detská nemocnica na Moyzesovej ulici a Detská klinika FNsP, mamičky z Jasova, Medzeva, Poproča či Hačavy budú musieť odteraz so svojimi ratolesťami merať cestu namiesto Modavy do krajského mesta. Aj keď obyvatelia odľahejších obcí tým rozhodne nie sú nadšení, ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo konečne prejsť od slov k činom a začať šetriť. Na východnom Slovensku čochvíľa škrtne dvakrátštyridsať pediatrických lôžok a prepustí vyše šesťdesiat zamestnancov. To všetko z mesiaca na mesiac.
"Nariadenie ministerstva zrušiť pediatrické lôžka sme dostali vo štvrtok 26. júla a na druhý deň sme o tom oboznámili zamestnancov. Nasledujúci týždeň začali dostávať výpovede," rozhovoril sa pri našej návšteve riaditeľ NsP Košice-okolie MUDr. Miroslav Kolenič, ktorý ministerstvo požiadal o oddialenie termínu zrušenia lôžkového zariadenia. Dôvod je prozaický - v súlade so zákonníkom práce musí zamestnancom garantovať prácu do konca októbra, resp. novembra (ak sú v tomto období na dovolenke, nemôžu dostať výpovede) a potom im vyplatiť dvojmesačné odstupné, pretože na päťmesačné v prípade okamžitého rozviazania pracovného pomeru nieto peňazí. NsP totiž dostáva iba prostriedky od zdravotných poisťovní vrámci prospektívneho rozpočtu zariadenia a keď sa lôžkové oddelenie zruší, pracovníkov jednoducho nebude z čoho vyplatiť.
Pritom štyridsť zrušených detských lôžok bude podľa slov riaditeľa v danom regióne chýbať. Spádovú oblasť tvorí 32 obcí so štyridsaťtisíc obyvateľmi, potenciálnych pacientov je asi deväťtisíc. Odteraz budú merať cestu do Košíc, pričom pre obyvateľov vzdialenejších obcí, ktorí nevlastnia dopravný prostriedok, to bude znamenať celodenný a pomerne nákladný výlet. Hlbšie do peňaženky však nesiahnu iba oni, ale aj zdravotné poisťovne. Kým totiž pediatrické lôžko v Moldave stojí deväťsto korún na deň, v nemocnici vyššieho typu je to podstatne viac. A prirátať treba aj druhotné náklady - trebár na transport do nemocnice.
"Ľudia sú proti zrušeniu lôžkového oddelenia, začali už spisovať petíciu. No myslím, že nám to veľmi nepomôže, veď s petíciou už boli na ministerstve i starostovia tohto regiónu, keď sa len začínalo šuškať o likvidácii lôžok. Neprinieslo to žiaden výsledok," poznamenal M. Kolenič,
O transformačných krokoch sa podľa neho hovorilo už dlho a uvažovalo sa aj o zrušení lôžok v Moldave, ale oficiálne vyjadrenie stále chýbalo. Až 12. júla rohodol minister o likvidácii "nadbytočných lôžok" v okrese Košice-okolie. Riaditeľ NsP Košice-okolie sa o tom dozvedel 25. júla a riaditeľ NsP v Molave nad Bodvou o deň neskôr. Otázka znie, prečo k takémuto kroku ministerstvo nepristúpilo včašie (napríklad pred tarifným zvýšením platov zdravotníkom, čím by sa rozhodne ušetrilo na odstupnom), respektívne o ňom aspoň neinformovalo tieto zdravotnícke zariadenia skôr, aby sa mohli pripraviť.
"Prevádzku detského lôžkového oddelenia zabezpečuje 29 ľudí (z toho päť lekárov a dvadsťdva sestier, vrátane tých, ktoré sú momentálne na materskej dovolenke), no v budove sa nachádzajú aj ďalšie prevádzky - kuchyňa, práčovňa, upratovačky. Zamestnávajú osem ľudí, ktorí pravdepodobne takisto prídu o prácu. Pretože práčovňu a kuchyňu niet kam umiesniť a prevádzkovať celú budovu kvôli nim by bolo neefektívne," zdôraznil riaditeľ, ktorému je ľúto, že sa dnes tak necitlivo ruší to, za čo pred rokmi bojovali nielen miestni obyvatelia, ale i odborníci z košických nemocníc.
Lôžkové oddelenie vzniklo v Moldave nad Bodvou pred štyridsiatimi rokmi. Najprv sídlilo v starej budove v meste, ktorú nemocnica pred niekoľkými rokmi vymenila s mestom za bývalý objekt jaslí. V roku 1994 sa doň preinvestovalo zhruba štyriapol milióna korún. Sondovali sme, či má oň niekto záujem, tak ako v prípade budovy v košickom Čermeli, na ktorú má zálusk nezisková organizácia. Využívať ju chce na komerčné účely - ako luxusný domov dôchodcov...
Ako sme zistili, o budovu v Moldave zatiaľ bitka nie je. Zrušením DLO však padne štatút nemocnice a poliklinika, ktorú tvoria už zväčša neštátne ambulacie, sa potom 'hodí' do privatizácie. Najpravdepodbnejšie je, že si ju vezme pod svoje krídla mesto a spolu s ňou získa 'za babku' i viacero budov. Lekári sa obávajú, že bude snaha vytĺcť z toho majetok a oni na to doplatia. Každý však zatiaľ radšej čuší a čaká čo bude nasledovať. Isté to majú iba pracovníci lôžkového oddelenia, ktorým však pri našej návšteve do reči nebolo. Predstava, že skočnia o niekoľko týždňov na úrade práce je, pre nich desivá.
"V Moldave je tridsaťpercentná nezamestnanosť a my čochvíľa rozšírime rady pred úradom práce. Je nám z toho doplaču, ale čo môžme robiť. Keď bol terajší minister zdravotníctva pred časom u nás na návšteve, veľmi sa mu tu páčilo. Teraz nad nami sám podpísal ortieľ. Nejde však iba o nás. Tento krok bude mať dopad na celý región. Vytvorením detského lôžkového zriadenia sa podarilo znížiť chorobnosť a nesporne i úmrtnosť v tomto regióne, kde je veľa obvyvateľov zo sociálne nižších vrstiev. Zrušenie zariadenia negatívne ovplyvní epidemiologickú situáciu," hovoria a jedným dychom sa pýtajú "Prečo začalo ministerstvo s transformáciou práve u nás?!"
Odpoveď je podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva jednoduchá. K zrušeniu lôžok dochádza na celom Slovensku a v Košickom kraji je podľa analýz nadbytok predovšetkým pediatrických lôžok.
"V minulom roku sa zrušilo na Slovensku tritisíc postelí, ďalších tritisíc plánujeme zrušiť tento rok. Čo sa týka nadbytočnosti pediatrických lôžok na východnom Slovensku, súvisí to s demografickým vývojom v tomto regióne. Ten je negatívny na celom Slovensku, odlišná siutácia je len v Prešovskom kraji. Jednoducho sa počet detských lôžok ministerstvo snaží dať do súladu s potrebami," povedal nám Mgr. Martin Urmanič.
Žiaľ, nedozvedeli sme sa, koľko bolo zo zrušených 3000 lôžok na celom Slovensku pediatrických, ani to, prečo sa ministerstvo, podľa analýz ktorého je v Košickom kraji navyše až 130 detských postelí, rozhodlo odrazu zrušiť iba osemdesiat. Odpoveď, že nateraz to postačí, pracovníkov zrušených oddelení istotne trochu pošteklí. Mimochodom to, že prípis o likvidácii prišiel práve v dovolenkovom období, chápu ako premyslenú stratégiu a úder pod pás. Na dovolenke sú totiž nielen viacerí z nich, ale aj obyvatelia regiónu, ktorého sa likvidácia nemocnice dotýka. Nuž a ak sa nikto nevzoprie teraz, v septembri už bude neskoro... Na ktorej ďalšej nemocnici sa scenár zopauje?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.