záväzky riadne plnia, môžu pokojne spávať. Nuž a tí, ktorí majú na rováši nejaké tie nepoplatené faktúry, takisto nemusia skákať z mosta. "Aj my exekútori sme len ľudia z mäsa a kostí, so srdcom aj dušou," tvrdí totiž jeden z košických exekútorov JUDr. Andrej Dembický. Porozprávali sme sa s ním o tom, čo obnáša práca ľudí, ktorých predchádza strach a nevôľa.
"Skôr, ako som začal robiť exekútora, som pracoval ako vedúci oddelenia košického SBD II. Keď vyšiel zákon o exekúcii, začiatkom roku 1995 som sa začal o túto prácu zaujímať. Predtým sa exekútorom mohol stať aj človek bez vysokoškolského vzdelania, ktorý absolvoval kurz so zameraním na exekučné právo. Moje kroky boli iné. Nastúpil som ako pracovník u kolegu exekútora, potom som bol koncipientom a neskôr som vykonal skúšky na kandidáta exekútora a zúčastnil som sa konkurzu na exekútora. Vlastný úrad mám tri roky," opísal A. Dembický cestu, akou je možné stať sa exekútorom.
"My sme stále kontrolovaní súdom. V skutočnosti len vykonávame súdne a iné rozhodnutia, ktoré umožňuje exekučný zákon. Konáme len vtedy, keď sú na to zákonom stanovené podmienky. Napríklad ak niekto má nejakú pohľadávku, a nevie sa domôcť svojich peňazí, najskôr prebehne súdne konanie, čím sa získa exekučný titul. Tým je súdne rozhodnutie, platobný rozkaz, rozsudok alebo uznesenie súdu, rozhodnutia správnych orgánov, či notárska zápisnica."
V minulosti mali exekútori podelené rajóny. Keď sa prijímal exekučný poriadok, v snahe zabezpečiť kontrolu exekútorov zo strany súdov boli menovaní pri príslušnom súde. Posledná novela už umožňuje exekútorovi vybrať si miesto svojho pôsobenia, musí ho však oznámiť komore exekútorov a ministerstvu spravodlivosti.
Za tie tri roky, čo má A. Dembický vlastný úrad, vybavil zhruba tritisíc exekúcií s 50 až 60-percentnou mierou úspešnosti. Kedy možno vlastne pokladať exekúciu za úspešnú? Vo väčšine prípadov je exekúcia ukončená vtedy, keď exekútor vymôže pohľadávku a svoje trovy. Je však mnoho exekúcií takých, že oprávnený, teda ten, kto cez exekútora vymáha svoje peniažky, vie, že dlžník už nemá peniaze. Kvôli daňovým a iným subjektom však musí nedobytnú pohľadávku nejako vydokumentovať. V takýchto prípadoch súd exekúciu zastaví pre nemajetnosť. Podľa pripravovanej novely v prípade nemajetnosti bude môcť exekúciu zastaviť už aj súd na návrh samotného exekútora. Táto novela zákona už mala byť schválená, napokon sa z nej ale len vyňala časť týkajúca sa zdravotných poisťovní a zdravotníckych zariadení s tým, že zvyšok by sa mal schvaľovať na septembrovej schôdzi parlamentu.
Aká odmena prislúcha exekútorom za ich v mnohých prípadoch nezávideniahodnú prácu?
"Výšku odmeny určuje zákon. Minimálna hranica je 500 korún, maximálna jeden milión. Stalo sa mi už aj to, že som vymáhal napríklad 37 korún. Povinný však okrem tejto čiastky musel zaplatiť aj týchto päť stoviek navyše. Keď ale robím niečo väčšie, kde sú milióny, môžem sa natrápiť, koľko chcem, stále môžem dostať maximálne milión korún. Niekomu sa môže zdať, že sú to závratné čísla, ale po zaplatení všetkých odvodov za zamestnancov, po zaplatení DPH, dane z príjmu a ostatných odvodov, to až také lukratívne nie je. Ľudia majú veľké oči, myslia si, koľko tí exekútori ale zarábajú. Nie je to tak. Tie naše odmeny sú niekedy neprimerané vykonanej práci. Miliónová zákazka totiž príde len raz za rok."
Podľa zákona odmena pre exekútora môže byť maximálne 20 percent pohľadávky s tým, že platia spomínané hranice. Stáva sa, že exekútor si účtuje odmenu aj nižšiu ako tých dvadsať percent? "Zákon hovorí, že ak mi povinný dobrovoľne uhradí to, čo uhradiť v zmysle zákona má, teda aj trovy exekúcie, exekútor si vymáha len polovicu z tých 20 percent, čiže desať percent."
Stačí aj len prejaviť dobrú vôľu? Teda ak dlžník za vami príde a povie, chcem to zaplatiť, len na to nemám, dohodnime splátky... Aj v takom prípade môžete zľaviť zo svojej odmeny?
"Toto už je na zvážení samotného exekútora. Ja osobne zvyknem akceptovať aj platbu na splátky. "
Zaujímalo nás, čo sa deje so zabaveným tovarom. Stalo sa už A. Dembickému niečo také, že zabavil tovar, s ktorým si potom nevedel dať rady? Napríklad živý tovar, zvieratá alebo niečo podobné?
"Zákon jednoznačne špecifikuje, ktoré veci exekútor môže exekuovať. Je to logické, lebo napríklad podnikateľ, ktorý má živnosť, predáva obuv, má jedno auto a ja, keby som mu to auto zobral, tak som ho prakticky zlikvidoval. Preto stále na mieste musíme zvážiť spôsob exekúcie. Stalo sa mi, že som mal spísané ošípané. Povinný sa ma však spýtal, kto tie svine bude kŕmiť. Tak som povedal, dobre, starajte sa o ne teda vy. Boli to navyše prasnice, čoskoro ich mohlo byť dvadsať, tridsať čo by som si bol s nimi počal? Vtedy mi pomohla náhoda. Ten subjekt išiel do konkurzu, takže už to nebola moja starosť."
Jeho kolegom sa vraj stali prípady, že takéto šťastie nemali a museli sami zabezpečiť stráženie a kŕmenie ošípaných či iného dobytka.
"Stalo sa mi už aj také, že som prišiel robiť exekúciu - súpis vecí - do jednej rodiny. Vošiel som do úplne prázdneho bytu, v ktorom bol len bicykel. Všade bieda, chudoba... Tak som nezobral ani ten bicykel. V taký čas len poďakujeme, pozdravíme a ideme preč," dodal JUDr. Andrej Dembický.
Nakoľko náklady predaja by nestačili ani na uspokojenie trov exekúcie, volia v takýchto prípadoch iný spôsob exekúcie.
Spomína si aj na prípad, keď prišiel za ním povinný, ktorý dlhoval 25-tisíc so skutočne "serióznou" ponukou je ochotný svoj dlh splatiť v mesačných splátkach po dvadsať korún.
"Však to len úroky sú mesačne vyššie, ako by boli jeho splátky. Ako dlho by to potom splácal?"
Spomínali sme, že pre nemajetnosť môže teda súd na návrh exekútora výkon exekúcie zastaviť. Čo ale ak s nejakým časovým odstupom, dajme tomu po roku, dlžník predsa len príde k peniazom. Dokedy je exekúcia vymáhateľná?
"Exekúcia na fyzickú osobu je platná až do smrti. Dokonca aj po smrti v rámci dedičského konania je možné vymáhať pohľadávku od dedičov. My pravidelne preverujeme, aké sú aktuálne finančné a majetkové pomery dlžníka."
Zaujímali sme aj o súčinnosť polície s exekútormi. Predsa len tam, kde prichádzajú exekútori, sa dajú predpokladať aj vášne...
"Do novely zákona bola polícia povinná poskytnúť nám pri výkone exekúcie ochranu. V súčasnosti však polícia zasahuje už len v prípadoch, keď je vedený na exekútorov útok. Máme mobily, takže keď je to potrebné, privoláme si na pomoc políciu, ktorý vždy ochotne príde."
Stávajú sa aj také prípady, že exekútorov inzultujú verbálne aj fyzicky, o čom by vraj A. Dembický vedel tiež niečo porozprávať.
"My však len vykonávame rozhodnutia súdov. Aj dlžníci by si mali uvedomiť, že viac dosiahnu serióznou dohodou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.