a ostáva jedným z najznámejších obrázkov aktivít členov najslávnejšej ekologickej organizácie na svete - Greenpeace. Takto sa zelení aktivisti prezentovali u nás v Mochovciach, ale i v českom Temelíne, takto na smrteľné nebezpečenstvo nedokonalých "atómových katedrál" upozorňovali aj inde na svete.
V Londýne začala vo štvrtok výročná konferencia Greenpeace, ktorá je o to významnejšia, že jej účastníci z celého sveta si pripomínajú 30. výročie vzniku tejto ekologickej organizácie. Na príklade práve tohto hnutia možno učebnicovo ilustrovať, ako niekedy stačí uvoľniť skalku, aby sa dala do pohybu celá hora. Pre Greenpeace bola príslovečnou skalkou akcia troch občanov Kanady, ktorí pred troma desaťročiami predávali odznaky, aby získali peniaze na transparentný zásah proti pripravovaným atómovým pokusom na ostrove Amchitka v blízkosti Aljašky. V marci tohto roku zomrel David Mc Taggart, ktorý je považovaný za zakladateľa Greenpeace. Pred 29 rokmi sa s malou loďou odvážil priplávať k smutne známemu tichomorskému atolu Mururoa a protestoval proti francúzskym jadrovým pokusom.
Mal veľa nasledovníkov, vrátane aktérov známeho incidentu s loďou Rainbow Warrior, ktorú francúzski agenti vyhodili na Novom Zélande pred vyplávaním k Muruora "preventívne" do vzduchu. Známe sú aj ďalšie veľmi transparentné protiatómové aktivity, napr. protesty proti transportom jadrového odpadu pokračujú na celom svete i dnes.
Greenpeace, to však zďaleka nie sú iba protiatómové aktivity. Pre budúcnosť ľudstva je nepochybne významnou energická zaangažovanosť Greenpeace v biologickej bezpečnosti. Roky sa aktivisti tejto organizácie usilovali o to, aby vlády prijali protokol o biologickej bezpečnosti, ktorý by zabezpečil kontrolu nad obchodom s geneticky modifikovanými organizmami. V uliciach svetových metropolí bolo neraz vidieť zelených aktivistov v bizarných kostýmoch možných mutantov -poobliekaných napr. za jahodoryby, zemiakokurčatá,
kukuricoškorpióny, či pstruhokrysy. Vytrvalé protesty v tejto agende priniesli aktivistom úspech, keď vlani prijali ministri životného prostredia z 50 štátov sveta známy Montrealský protokol proti ničeniu životného prostredia geneticky modifikovanými organizmami.
Aktivisti hnutia Greenpeace sa, samozrejme, angažujú v oveľa širšom spektre ekologických problémov planéty Zem. Napríklad v ochrane veľrýb a tuleních mláďat, za vyhlásenie Antarktídy za prírodnú rezerváciu, za obmedzenie emisií skleníkových plynov, ale napr. i za odstránenie nebezpečných materiálov na výrobu detských hračiek. Svoje pobočky má Greenpeace aj u nás a v Česku a už pred r. 1989 ovplyvňovali aktivity Greenpeace aj činnosť členov slovenských environmentálne zameraných skupín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.