poslanca Jozefa Kužmu „neskoro, ale predsa". Podľa jeho slov ide o zákon, od ktorého je závislý rozvoj regiónov, najmä takých, akým je prešovský. Môže pomôcť Prešovskému kraju priblížiť sa západoslovenským regiónom, a to čo do poklesu nezamestnanosti, zvýšeniu výkonnosti výroby, či HDP, ale napríklad i počtom splynofikovaných a odkanalizovaných obcí.
„Už 1. decembra 1999 sa začala vláda zaoberať týmto zákonom," skonštatoval Kužma, pričom uviedol, že zákon bol schválený na úrovni vlády, tá ho však do parlamentu nepredložila. Legislatívna rada vlády ho totiž navrhla zosúladiť so zákonmi týkajúcimi sa reformou verejnej správy. Podľa názoru poslanca Kužmu však pri tomto zákone nejde o počet územno-správnych celkov, ale o možnosti získania medzinárodných zdrojov. „Stratili sme skoro rok," povzdychol si.
Problémom Slovenska je podľa Kužmových slov čerpanie zdrojov z Európskej únie, ktoré v súčasnosti nie je využité ani na päťdesiat percent. Príčinu vidí nielen v úradníkoch ministerstva, či úradu vlády, ale najmä v tom, že ide o „zložito riadený proces a nemá v zásade zodpovedného človeka. Aj chod dobrého projektu trvá viac ako rok".
Po prijatí zákona o podpore a regionálnom rozvoji bude možné využiť zdroje na viacero účelov. Na dopravnú infraštruktúra (nadregionálne väzby na Maďarsko a Poľsko, ale i prepojenie diaľničnej siete východ - západ), odkanalizovanie a plynofikácia obcí (pričom Prešovský kraj je na tom v tomto smere najhoršie), či na oblasť turizmu (Tatry, Pieniny, Domaša). Podľa Kužmu bude možné tiež prostriedky využiť na podporu drobných podnikateľov a to najmä prostredníctvom Kohéznych fondov (fondov súdržnosti), ktoré s úspechom využívajú krajiny ako Portugalsko, Španielsko, Grécko, či Írsko.
„Očakávam, že prijatím kompetenčného zákona sa prenesú právomoci do regiónov, ktoré budú môcť viac hovoriť do čerpania fondov, či narábania s vlastnými zdrojmi určenými na regionálny rozvoj," uviedol ďalej poslanec Kužma, ktorý verí, že zákon prijatý bude, lebo „nebudú môcť prísť zdroje z EÚ". Osobne zákon podporí tiež, aj keď má dve výhrady. Prvou je priveľká úloha ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré podľa návrhu riadi prípravu plnenia a prehodnocovanie návrhov. Druhou sú monitorovacie výbory, ktoré v každom regióne vytvoria Implementačnú agentúru pre regionálny rozvoj, takže „vzniká obava, že potečú peniaze len jednej skupine". Kužmovým cieľom je preto dostať do zákona viac verejnej a občianskej kontroly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.