úradníci boli lesoochranármi varovaní pred možnými katastrofálnymi dôsledkami ignorovania faktov týkajúcich sa stavu lesov a s ním súvisiacimi povodňami. Informoval nás o tom náčelník združenia Juraj Lukáč.
„Po tom, čo Ukrajina prijala desaťročné moratórium na holoruby v karpatských lesoch, ostáva Slovensko poslednou krajinou v strednej Európe, ktorá neprijala žiadne opatrenia v lesnom hospodárstve zastavujúce znižujúcu sa schopnosť krajiny zadržiavať vodu," uviedol Lukáč, pričom zdôraznil, že „pracovníci ministerstva pôdohospodárstva zamlčujú údaje namerané Slovenským hydrometeorologickým ústavom Bratislava, ktoré jednoznačne potvrdzujú mimoriadny pokles vodozádržnej schopnosti krajiny v regiónoch s veľkou holorubnou ťažbou. Každý extrémnejší prejav počasia pripisujú globálnym klimatickým zmenám, ignorujúc fakt, že podľa údajov SHMÚ Bratislava sa podobné zrážky vyskytovali aj v minulosti a veľmi často bez takzvaných povodňových prejavov."
Podľa náčelníka LZ VLK sú tvrdenia o vzrastajúcej výmere lesov na Slovensku ako dôkaz, že je všetko v poriadku, zavádzajúce. Hlavným argumentom lesoochranárov totiž je, že medzi zadržiavaním vody starými, prirodzenými lesmi a lesmi mladými alebo umelými je veľký rozdiel.
„Po tom, čo sa štátne orgány rozhodli dokonca holorubne ťažiť lesy nad vodohospodársky mimoriadne citlivou vodárenskou nádržou Starina, začína byť zrejmé prečo je tomu tak. Posledné kvalitné drevo sa na Slovensku nachádza v starých prirodzených porastoch. Tie síce majú najväčšiu vodozádržnú schopnosť, ale aj najväčšiu ekonomickú hodnotu. A tak po tunelovaní iných podnikov prichádzajú na rad aj naše slovenské lesy," uviedol Juraj Lukáč, podľa ktorého je snaha kompetentných bagatelizovať vodoochrannú funkciu lesov, aby „tento tunel bol politicky a spoločensky únosný".
Ako dodal, Slovensko je európskym unikátom, pretože ako jediná európska krajina postihnutá povodňami nepodnikla žiadne kroky v lesnom hospodárení.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.