Jeho návštevu sme využili, aby sa vyjadril k niektorým aktuálnym otázkam.
Vyhlásenie volieb do vyšších územnosprávnych celkov (VÚC) bolo posledným klincom do rakvy koalície. Stotožňujete sa týmto názorom?
Definitívne rozhodnutie padne až v piatok po zasadaní Republikovej rady Strán maďarskej koalície (RR SMK). Všetko však ukazuje na to, že SMK sa rozhodne odísť z vládnej koalície. Našou snahou bude, aby tento rozchod bol kultivovaný. My ho budeme rešpektovať. Budeme však chcieť, aby sa SMK aj naďalej zúčastňovala na plnení programového vyhlásenia vlády. Pokiaľ ide o dopad rozpadu koalície na medzinárodné postavenie Slovenska, veľa napovie to, aký bude ďalší vývoj. Najmä od toho, či budeme pokračovať v trende plnenia podmienok pre vstup do EÚ a NATO. Ja nie som pesimistom. Odchod Strany maďarskej koalície nebude znamenať koniec sveta a ani nenaruší naše integračné ambície.
Európou otriasajú udalosti v Macedonsku. Vy sám ste nedávno ukončili misiu pozorovateľa OSN v bývalej Juhoslávii. Kde vidíte príčinu konfliktov v Macedonsku?
Príčinu vidím v tom, že medzinárodne spoločenstvo nie vždy dôsledne plní tie rozhodnutia, ktoré samo prijíma. Mám na mysli to, že keď prijme rozhodnutie odzbrojiť UCK, tak to treba dôsledne uskutočniť. Ak sa to neurobí, dozrieva tu pôda pre terorizmus. A ten treba rázne izolovať. Mier a pokoj na Balkáne sa bude rodiť ešte veľmi dlho. V minulosti došlo k ozbrojovaniu separatistov niektorými európskymi štátmi. Teraz je priestor na zamedzenie tejto podpory a prijatie spätných krokov. A to je priestor pre Organizáciu spojených národov v tomto regióne.
Vrásky na čele medzinárodného spoločenstva spôsobujú prezidentské voľby v Bielorusku. Nevytvára sa tu dvojité videnie demokracie?
Lukašenko požiadal Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o účasť pozorovateľov na septembrových prezidentských voľbách. Slovensko privítalo toto pozvanie a vyšleme tam našich ľudí. Je to lepší spôsob ako bilaterálne rokovania o našej účasti. V každom prípade bude treba rešpektovať vôľu občanov Bieloruska, koho zvolia. Treba však organizovať voľby tak, aby boli demokratické a aby sa mohol každý bieloruský volič slobodne vyjadriť. Bielorusi potrebujú prezidenta, ktorý bude zárukou demokratického vývoja krajiny. Výsledky volieb budeme rešpektovať. Keď sa s podobným problémom dokázali vysporiadať v Juhoslávii, dokážu to aj Bielorusi.
Veľkú diskusiu v minulých dňoch vyvolali kroky veľvyslanca SR v Indii okolo vydávania víz. Vy ste rozhodli, že pán Volko ostane vo svojej funkcii naďalej. Prečo?
Celú situáciu okolo víz som si nechal dôsledne preveriť. Nikto mi nedal konkrétne dôkazy o tom, že došlo pritom k obohacovaniu sa veľvyslanca alebo členov našej diplomatickej misie v Indii. Indície a podozrenia, ktoré nie sú podložené faktami, nie sú pre mňa dôkazom. Preto pán Volko ostane na svojom poste. Budem však túto situáciu naďalej sledovať.
SDKÚ, ktorej ste podpredsedom, privítala vyhlásenie predsedu parlamentu Jozefa Migaša o voľbách do VÚC na prvého decembra 2001. Myslíte si, že táto strana má na to, aby v nich mala svojich najlepších zástupcov?
Moje rokovanie so zástupcami samosprávy a podnikateľských kruhov okresu Michalovce naznačilo, že situácia je veľmi zložitá. Starostovia zemplínskych obcí si uvedomujú, že od ľudí, ktorí ich budú zastupovať v budúcom parlamente sa bude odvíjať ďalší život Zemplínčanov. Preto treba postupovať koordinovane. V tom je sila samosprávy. Viac musíme počúvať ľudí "zdola". To, čo počúvam teraz, je varovaním pred budúcnosťou. Nám nepomôže politikárčenie ani hranie sa na svojom piesočku. V opačnom prípade budeme výsledkom nemilo prekvapení. Je dobre, že takéto hlasy zaznievajú už teraz, pretože neskôr bude skutočne neskoro. Vážim si otvorenosť s akou sa prezentujú starostovia, aj keď niekedy by bolo lepšie nazvať veci pravým menom a oveľa konkrétnejšie. Ďalším problémom sú kompetencie, ktoré majú byť zakotvené vo "veľkom" kompetenčnom zákone. Do nich musí vložiť svoj vklad každé ministerstvo. Kompetenčný zákon musí byť pripravený precízne a jednoznačne. To bude hlavnou úlohou vlády v nasledujúcom období. Preferencie, ktoré sa objavujú, hovoria svojim spôsobom tiež o stave, aký vládne v strane a o náladách ľudí. To všetko je zrkadlom našej práce. Boli by sme zlí politici, keby sme to nevideli a ešte horší, ak by sme to nedokázali vyriešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.