Samozrejme, najväčší nápor na finančný rozpočet rodiny zaznamenajú najmä vo viacdetných famíliách, kde každú sumu musia násobiť počtom detí. Najviac si na príchode školského roka zgustnú rôzne papiernictvá a supermarkety, ktoré bezpochyby slušne zarobia. V nelichotivej sociálnej situácii, ktorá na Slovensku panuje prevažne u mladých rodín, preto ponúkajú tovar v rôznych cenových reláciách. Majetnejšie rodiny teda nemajú problém nakúpiť tie najdrahšie výrobky s potlačou rôznych rozprávkových postavičiek a tí, čo majú do vrecka hlbšie, sa zrejme zaobídu aj s lacnejším tovarom, ktorý však zďaleka nemusí byť menej kvalitný.
"Pri zápise dostane každý z prváčikov výpis zošitov s predpisovým vzorom, ktoré im musia rodičia zakúpiť. Písanie totiž úzko súvisí z čítaním a záleží na konkrétnom pedagógovi, ktorý z dvoch šlabikárov momentálne schválených na výučbu použije," dozvedeli sme sa od pedagógov, ktorí budú mať v nasledujúcom školskom roku na starosti prváčikov.
A koľko teda stoja jednotlivé veci potrebné na štart do školských čias?
Pravdepodobne najväčším výdavkom pre každého rodiča je školská aktovka. Ceny tašiek sa pohybujú v rozmedzí od 400 do 1600 korún. Stačí si len vybrať. Samozrejme, tie drahšie majú na sebe krajšie vzory, preto ak na to nemáte, radšej choďte nakupovať bez potomka. Čo sa týka perečníkov, ich cena závisí od toho, či ich kupujete už naplnené, alebo prázdne. Závisí však aj na tom, koľko zipsov majú. Prázdne je možné v Košiciach kúpiť od 99 korún, naplnené ceruzkami a fixkami od 140 Sk a viac.
K štúdiu sú potrebné aj zošity, formát A5 je možné kúpiť od 4,90 za kus, pričom sa cena šplhá až po 8,90 korún. Desať obalov na zošity vo formáte A5 vyjde na 7,90, ten istý počet obalov veľkosti A4 stojí okolo 12 Sk. Podložky do zošitov sú jednou z najmenej nákladných položiek, papierová stojí necelú korunu, plastová je zas o korunu drahšia.
Okrem toho potrebuje prváčik aj plniace pero. Ponuka na trhu je skutočne široká, ceny začínajú na úrovni tridsiatich korún, pričom tie najdrahšie perá sa pohybujú rádovo v stovkách korún. Na výtvarnú výchovu potrebuje zase dieťa výkresy, desať kusov sa pohybuje od 20 korún, cena farbičiek závisí od ich počtu, 24 kusov stojí okolo 50 Sk. Potomok sa však nezaobíde ani bez vodových farieb, tie stoja 25 korún a viac, štetec vyjde na 10 korún. Jedny nožničky pre dieťa sa predávajú po 20 Sk, guma po 6 Sk. Vrecúško na prezúvky sa dá kúpiť od 30 korún, samotné prezúvky 150 Sk. Za cvičky na telesnú výchovu je treba pripočítať k výdavkom ďalšiu stovku, nehovoriac o úbore, ktorý vyjde minimálne na dve stovky.
Summa summárum tvoria minimálne výdavky základnej výbavy prváka 1 300 korún. "Zdá sa nám to byť drahé, ale čo máme robiť," také sú reakcie rodičov.
K tomu však ešte treba pripočítať náklady na obedy, pričom stravná jednotka na prváka je momentálne stanovená 19 Sk na jeden obed. Ročne to teda činí približne okolo 3 500 korún, samozrejme, v závislosti od toho, koľko obedov kvôli neprítomnosti dieťa naozaj skonzumuje. Poplatok za školskú družinu sa pohybuje na úrovni okolo 50 Sk mesačne, poplatok ZRPŠ závisí od rozhodnutia rodičov. Na základných školách činil v minulom roku asi 200 korún za rok, na stredných sa však táto suma aj strojnásobila.
Len o niečo lepšie sú na tom študenti vyšších ročníkov. Ich "štartovací" balíček stojí síce menej, no stratené či poškodené veci musia nahradiť inými. Žiak druhého stupňa by mal mať na začiatku školského roka nakúpených približne 20 zošitov rôznych druhov, čo vyjde zhruba na dvesto korún. Keď však potrebuje kúpiť aj kružidlo, uhlomer či pravítka, tak si musí pripraviť ďalšie tri stovky.
Orientovali sme sa na úrovni najnižších cien za jednotlivé typy tovaru, preto môže táto suma vzrásť úmerne k výberu. Rodič často neprihliada iba na cenu, ale aj na kvalitu, či želanie dieťaťa. Vyzerá to teda tak, že povinná školská dochádzka sa stáva kapitolou rodinného rozpočtu, ktorá ho môže v prípade, že nie ste na to pripravení, poriadne "nahrýznuť".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.