a podmienky pre vyslanie plánovanej špeciálnej misie aliancie na odzbrojovanie rebelov.
Podľa nemenovaného diplomata bude hlavnou úlohou Ralstonovej krátkej návštevy v Skopje zhodnotenie situácie z hľadiska trvácnosti dohodnutého prímeria medzi albánskymi separatistami a macedónskou vládou, "pretože politické prvky dohody sú už aplikované." Diplomat mal tým na mysli rámcovú dohodu o zlepšení práv albánskej menšiny, ktorú 13. augusta podpísali zástupcovia macedónskej vlády a albánskych politických predstaviteľov.
Ralstonova hodnotiaca správa bude určujúcim faktorom ďalších krokov aliancie a priamo ovplyvní rozhodnutie Severoatlantickej rady o vyslaní či nevyslaní 3500-člennej misie na odzbrojovanie rebelov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Hoci minulú noc došlo v oblasti Tetova k vážnemu porušeniu prímeria, podľa diplomatov by tieto incidenty - ktorú sú síce podľa ich slov "poľutovaniahodné" - nemali ovplyvniť vyslanie misie ani rozmiestnenie vojakov aliancie v Macedónsku.
Ak Ralston oznámi 19-člennej Rade NATO, že prímerie v krajine je spoľahlivé, Rada by mala poveriť 3500-člennú jednotku na vstup do Macedónska, kde vojaci zriadia špeciálne stanovištia na vyzbieranie zbraní od rebelov UCK.
Lídri NATO chcú, aby misia prebehla striktne počas 30-dňovej časovej lehoty, počas ktorej rebeli odovzdajú zbrane a parlament medzitým prijme zákon o zlepšení práv albánskej menšiny, vrátane používania ich jazyka, prístupu k vzdelávaniu i pracovným príležitostiam.
Kontaktné tímy NATO sa medzičasom začali rozmiestňovať na macedónskych frontových líniách, aby preverili dodržiavanie prímeria medzi oboma znepriatelenými stranami. Britskými vojskami vedený 385-členný predvoj NATO má za úlohu posúdiť bezpečnostné podmienky a nadviazať kontakt s velením povstaleckej UCK i macedónskych vládnych síl. Tým má predvoj zmenšiť nedôveru oboch strán voči aliancii a zabezpečiť podmienky pre vyslanie špeciálnej jednotky na odzbrojovanie rebelov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.