Kláštorného ústavu Serthar. Informovala o tom včera v Londýne sídliaca Tibetská informačná sieť.
Dôvod zásahu čínskej vlády v Serthare, ktorý má reputáciu nepolitického vlasteneckého náboženského centra, nie je jasný. Môže však ísť o snahu zakročiť proti rastúcej popularite tibetského buddhizmu v Číne.
Do júna tohto roka poskytoval Kláštorný ústav Serthar na západe Tibetu prístrešie takmer 7000 mníchom, mníškam a novicom. Na znižovanie počtu mníchov a demoláciu obytných budov kláštora dozerali vysokopostavení predstavitelia z Pekingu.
Ústav "prechádza reorganizáciou," uviedol Wang Čcheng-po, predstaviteľ Spojeného frontu, ktorý koordinoval prácu komunistickej strany a iných politických organizácií. Reorganizácia je takmer dokončená a v centre po nej môže ostať 1000 osôb, dodal.
Tibetská informačná sieť oznámila, že úrady prinútili viesť reorganizáciu 21 rokov existujúceho strediska jeho zakladateľom Khenpo Jigme Phuntsok (68). "Spôsobilo mu to veľké duševné a fyzické utrpenie," uviedol jeden zo svedkov zásahu, ktorý ušiel do Indie. Khenpo Jigme je čiastočne nevidomý a nie je schopný kráčať bez cudzej pomoci.
Čínski úradníci takisto žiadali, aby všetci vyhnaní mnísi podpísali dokument odsudzujúci v exile žijúceho tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Podpis je zároveň prísľubom, že budú verní vládnym pravidlám pre výkon bohoslužieb. Všetci tí, ktorí prejavia nepriateľstvo či nedostatok kooperácie, sa vystavujú riziku zatknutia, uvádza v správe Tibetská informačná sieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.