výpovede a budúci majiteľ si už bol obzrieť budovu i okolie. Je to normálne, že na Zemplínsku Šíravu chodia ľudia až z okolitých štátov a našim deťom tam zrušíme liečebno-rehabilitačné zariadenie? Veď po zrušení jeho 30 lôžok nezostane pre detské doliečovanie v okrese už ani jedno. Vedenie michalovskej NsP už úspešne zrušilo detskú liečebňu v Remetských Hámroch, sami ste o tom písali, teraz už aj Denné detské sanatórium v Michalovciach na Vajanského ulici. To ich už naozaj nikto nezastaví?," kládol nám nástojčivú otázku hlas v telefóne, ktorý sa odmietol predstaviť, pretože by z práce vraj vyletel "na počkanie".
Keďže informácia o tom, že OLÚ na Zemplínskej Šírave nebol zahrnutý do druhej vlny privatizácie zdravotníckych zariadení, ale je určený na priamy predaj sa dostala aj k nám, hľadali sme na ňu odpoveď. MUDr. Dalimír Zobka, námestník riaditeľa michalovskej NsP nám odpovedal, že ministerstvo zdravotníctva o priamom predaji ešte nerozhodlo a preto akékoľvek úvahy v tomto smere sú predčasné. Podľa jeho slov zrušené nebolo ani Denné detské sanatórium v Michalovciach, ale jeho prevádzku pozastavil štátny okresný hygienik kvôli závadám, ktoré mohli negatívne ovplyvniť zdravie detí. "Zariadenie nikto nezrušil, ideme ho opravovať, pretože v miestnostiach s múrmi vlhkými do výšky jedného metra, nemôžeme predsa doliečovať deti," uzavrel.
Podľa jeho názoru, detská chorobnosť v okrese Michalovce nie je taká veľká, aby si vyžadovala väčší počet doliečovacích lôžok. Po oprave denného detského sanatória ich bude k dispozícii 24. Informácia o snahe zrušiť Odborný liečebný ústav na Zemplínskej Šírave a predať ho údajne za 30 miliónov korún záujemcovi v priamom predaji, neušla ani predstaviteľom štátnej správy okresu.
"Áno, viem o tomto zámere, nepovažujem ho však za šťastné riešenie. Pokiaľ nemocnica nemá peniaze a možno ani chuť prevádzkovať toto zariadenie, nech ho ministerstvo zdravotníctva ponúkne do privatizácie ale so zásadnou podmienkou, aby sa predmet jeho činnosti zachoval ako vecné a obsahové bremeno najmenej na 20 rokov. Okres totiž takýto typ poskytovania zdravotníckych služieb potrebuje. Ďalšou alternatívou, mimoriadne potrebnou pre tento región je, aby slúžilo ako detský pobytový tábor a škola v prírode, ktoré na Z. Šírave chýbajú. Zariadenie, ktoré prevádzkuje CVČ Lúč na Kamenci z hygienických dôvodov nevyhovuje a bude zrušené. Prečo by liečebný ústav na Medvedej Hore, ktorý kedysi slúžil ako rekreačné zariadenie KV KSS Košice a federálne orgány rozhodli, že bude pridelené zdravotníctvu práve pre vysokú chorobnosť v regióne, nemal slúžiť svojmu účelu?", kladie si rečnícku otázku prednosta Okresného úradu v Michalovciach Ing. Vladimír Jakub a dúfa, že ministerstvo zdravotníctva rozhodne v prospech zdravia detí v tomto regióne. Nakoniec, nielen detí.
Spomínaný OLÚ na Medvedej Hore bol profilovaný pre doliečovanie zápalových netuberkulóznych ochorení horných a dolných dýchacích ciest pre deti i dospelých. Neskôr bola jeho profilácia rozšírená o ochorenia pohybového aparátu po úrazoch ale aj z neúrazových príčin, o choroby metabolické a choroby tráviaceho systému. Z jeho celkovej kapacity 60 lôžok 30 slúžilo deťom a 30 dospelým. Analýzy prašného spádu v ovzduší ukázali, že situácia na Zemplínskej Šírave je porovnateľná so spádom vo Vysokých Tatrách, dokonca v niektorých prípadoch lepšia. Preto ústav mal aj charakter klimatickej liečebne. Jeho klientela bola nielen z Michalovského okresu, ale aj mimo neho. Liečili sa tam deti z celého východného Slovenska s niektorými vybranými ochoreniami, ako napríklad coeliakia, diabettes mellitus s nutnosťou pichania inzulínu, deti s deformitami končatín a chrbtice. Na zamyslenie možno stojí skutočnosť, že do roku 1998 NsP v Michalovciach mala 72 tzv. doliečovacích lôžok pre deti. Dvadsať osem v Odbornom liečebnom ústave v Remetských Hámroch, ktorý bol organizačne pričlenený k OLÚ na Zemplínskej Šírave, 30 na Šírave a 24 v DDS v Michalovciach. Remetské Hámre už nejestvujú, prevádzka v dennom sanatóriu je pozastavená a v krátkom čase pravdepodobne zanikne aj 30 lôžok na Šírave. Pokiaľ cieľom súčasnej reprofilizácie zdravotníckych zariadení je znižovania počtu akútnych lôžok a ich premena na doliečovacie, pretože náklady na ne sú o tretinu až polovicu nižšie ako na akútne, natíska sa otázka - o akú reprofilizáciu v tomto prípade vlastne ide? Odpoveď na ňu sa pokúsime nájsť na Ministerstve zdravotníctva SR ako aj prostredníctvom niektorých poslancov NR za región Zemplína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.