Tamojší obyvatelia ešte nezabudli na júlové povodne, kedy bolo zaplavených 15 rodinných domov a už museli s prírodným živlom bojovať opäť. V dôsledku silnej búrky sa totiž zo svahov nad dedinou spustila obrovská vlna a opäť zaplavila desiatky rodinných domov a pivníc.
"Išlo len o lokálnu povodeň, no situácia bola natoľko vážna, že sme v obci vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity. Prívalové vlny vytopili 43 obyvateľov Harichoviec a to hlavne z Novej, Filinského, Potočnej a časti Levočskej ulice. Celkove bolo zaplavených 32 pivníc, 16 studní a dve hospodárske budovy," informoval vedúci odboru civilnej ochrany obyvateľstva Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi RNDr. Viliam Štubňa.
Situácia v ten podvečer vyzerala v Harichovciach skutočne desivo. Ani starí ľudia si nepamätajú, žeby sa niekedy z hôr takto valila voda, ktorá pri železničnej trati vytvorila jazero, preliala sa cez koľajnice a zaplavila blízke i vzdialenejšie domy. Podľa starostky obce Márie Auxtovej jednou z hlavných príčin, prečo došlo k takejto záplave, sú neupravené rigoly vedľa železničnej trate. "Roky-rokúce sa o ne nikto nestaral. Kanály sú upchaté, neodvádzajú vodu tak, ako by mali a keďže nemala kade odtiecť, preliala sa cez trať," vysvetlila M. Auxtová.
Hoci následky povodne Harichovčania odstraňovali hneď v pondelok podvečer, najväčším problémom, s ktorým sa museli popasovať ešte včera dopoludnia, boli zaplavené studne. Hoci obec už má verejný vodovod, niektorí obyvatelia stále používajú vodu z vlastných studní. Postihnuté rodiny včera dopoludnia navštívila starostka spolu s vedúcim oddelenia hygieny životného prostredia Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi Mgr. Júliusom Ritterom. Preverili stav zaplavených studní a rozhodli o ďalšom postupe. "V prvom rade je, samozrejme, dôležité nepoužívať vodu z týchto studní. Vzhľadom na to, že Harichovce majú obecný vodovod, ľudia majú zabezpečenú kvalitnú pitnú vodu. Momentálne treba vyčistiť zaplavené studne a to tak, aby sa vo vode nevyskytoval žiaden zákal. Musí byť číra už na prvý pohľad a až potom je možné urobiť jej dezinfekciu. Na to je najvhodnejším prípravkom Savo, respektíve chlornan sodný. Po dezinfekcii odoberieme vzorky vody a zistíme jej kvalitu," informoval Mgr. Ritter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.