Základným cieľom reformy je zvýšiť úroveň poskytovania týchto služieb obyvateľom miest a obcí. Ľudia by mali v reálnom živote pocítiť, že vyššia úroveň znamená dostatok služieb, dostupnosť a primeraná štruktúra podľa skutočných potrieb. Znamená aj efektívne využitie existujúcich zdrojov. Koncepcia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR však podľa aktivistov Mimovládnych organizácií (MVO) na Slovensku nevytvára dostatočné predpoklady pre dosiahnutie cieľov reformy. Preto tretí sektor pripravil alternatívny návrh nového rozdelenia zodpovednosti verejnej správy za poskytovanie sociálnych služieb.
V zasadačke Servisného centra pre tretí sektor (SAIA) v Prešove za účasti predstaviteľov miest a obcí, štátnych aj neštátnych sociálnych zariadení, štátnej správy a politických strán v našom kraji včera zástupcovia MVO prezentovali tento návrh. Soňa Holúbková za Radu pre poradenstvo v sociálnej práci porovnávala normatívne potreby sociálnych služieb pre starších ľudí, zdravotne postihnutých, deti a rodinu, prípadne ľudí v kríze. Helena Woleková z Centra pre analýzu sociálnej politiky vysvetlila pozitíva alternatívneho návrhu. "My tvrdíme, že pokiaľ má mať reforma zmysel, musí celkom jednoznačne určiť, kto je zodpovedný za určité druhy služieb, čo v zákone nie je jednoznačne povedané. My navrhujeme, aby za služby pre starších ľudí zodpovedali obce a za ostatné, to znamená pre zdravotne postihnutých, bezdomovcov a drogovo závislých, zodpovedal samosprávny kraj," povedala nám včera H. Woleková. Pripomenula, že vo vládnom návrhu nie je jasné, ako sa to má financovať. Pritom je možné reálne prepočítať potrebné náklady pre starších ľudí podľa počtu obyvateľov a každá obec môže dostať delimitačnú dotáciu na tento účel. Zdôraznila, že pobyt v domove dôchodcov dnes stojí 6 tisíc korún a opatrovateľská služba 2 tisíc. Ak bude mať obec prostriedky k dispozícii môže podľa okolností rozhodnúť o tom, koľkým ľuďom a akú formu služby poskytne.
Oproti zdravotníctvu a školstvu je najväčším problémom v sociálnych službách trvalý nedostatok finančných zdrojov. Reforma by mala riešiť aj tento problém. Návrh MPSVR SR hovorí o tom, že všetky sociálne služby sa presunú pod samosprávny kraj. Teda pôjde len o presun výkonu štátnej správy a počíta sa s tým, že opatrovateľská služba sa prenesie na obce až v roku 2003. To znamená, že samosprávy nebudú mať možnosť poskytnúť starším ľuďom aj iné služby, ak opatrovateľské nebudú postačovať. "Nám sa zdá, že je dôležité hovoriť nielen o presune kompetencií, ale aj o financiách. Kompetencie zo strany ministerstva sú postavené tak, aby bol čo najjednoduchší systém financovania zariadení. Nám však ide o to, aby určená suma peňazí, čo je 3,6 miliardy korún a viac ich asi nebude, bola čo najlepšie využitá. Napríklad tak, aby obce mohli alternatívne rozhodovať o tom, akú službu ich obyvateľ potrebuje," uviedla a dodala, že svoj návrh už predložili aj Rade vlády a v týchto dňoch ho prezentujú po celom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.