života.
V priestoroch Flash klubu Čierny orol sa uskutočnilo prvé stretnutie zmesi osobností bez rozdielu viery, či politického smerovania, organizované v spolupráci Slovensko-japonskej a Japonsko-slovenskej spoločnosti. Priateľskú hostinu na japonský spôsob vymyslel predseda Slovensko-japonskej spoločnosti so sídlom v Prešove Martin Velecký. Originalitu požívaným pokrmom pridali kuchárky, ktoré Japosno-slovenskú spoločnosť došli do Prešova reprezentovať z Krajiny vychádzajúceho slnka. "Na osemdesiatich percentách pripravených jedál som pracoval sám," tvrdí šéfkuchár večera Martin Velecký. Top garantom japonského večera bol profesor Ishikawa, ako prezident Japonsko-slovenskej spoločnosti. Okrem toho, že na Slovensku robí sociologický prieskum spolunažívania národností, chystá sa prednášať na Prešovskej univerzite a viesť v Prešove prvý kurz Japončiny. "Spolunažívanie s Rusínmi a Ukrajincami, je na východe Slovenska príkladné. Slovensko-maďarský národnostný problém je politický, nie medziľudský," tvrdí.
Slovensko-japonská spoločnosť je pri všetkej vážnosti a jedinečnosti registrovaná namiesto Bratislavy v Prešove. Jej terajších tridsať členov tvorí "naozaj totálne apolitické združenie priateľov, zatiaľ len východniarov. Sú to ľudia, ktorí zmýšľajú priateľsky kamarátsky a sú z rôznych spoločenských skupín. Sedíme spolu, jeme, dáme si spolu pohárik a všetko je O. K. Každému je jedno, čo mimo spoločnosti ten druhý robí," tvrdí predseda Martin Velecký, okrem iného riaditeľ Parku kultúry a oddychu v Prešove. Japonský večer v Čiernom orlovi je jednou z prvých aktivít Slovensko-japonskej spoločnosti. Do budúcnosti pripravujú výstavu slovenských autorov v Tókiu, na ktorej dajú Japoncom ochutnať bryndzové halušky a iné slovenské dobroty. "Pred dvomi dňami nám na november 2002 z Japonska potvrdili trojtýždňové turné Šarišanu. O Slovensko majú v Japonsku veľký záujem. Je teda dobré, že po Japonsku cestuje čoraz viac ľudí z východu Slovenska." V spoločnosti východniarov orientujúcich sa na východ slnka nájdete okrem M. Veleckého i Matúša Murajdu ako predsedu predstavenstva Solivarov, Miloslava Vysokého, člena predstavenstva ZVL, či generálneho riaditeľa OZKN Dušana Migaša.
Japonská večera sa v stredu skladala z originál japonského suši, plnených závitkov z lístkového cesta, údených rýb a iných zväčša bezmäsitých pochúťok. Obdiv si získala polievka miso, ktorú tvorí vývar z hnedých rias - daši, obohatený o kvasenú sójovú pastu, tofu syr, jarnú cibuľku, mrkvu, a tenké plátky prerastaného bôčika bez kosti. Jedným z prítomných bol i viceprimátor Prešova Štefan Kužma, ktorý priznal, že japonskú kuchyňu na rozdiel od všadeprítomnej čínskej ochutnal po prvý krát a je dobrá. Japonské jedlá profesor Ishikawa podbil podávaním originálneho sake, ktoré v tetrapaku priviezol priamo z japonských ostrovov.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.