mierne, vyznačuje sa miernymi zimami a chladnejšími letami. V Nórsku sú malé teplotné rozdiely medzi zimou a letom. Priemerné májové teploty na pobreží Atlantického oceánu dosajú až 14 stupňov Celzia. Vo vnútrozemí je o trochu teplejšie, t.j. 14 až 17 stupňov Celzia.
Keďže celá Škandinávia bola v štvrťohorách pod ľadovcom, flóra i fauna sú tam pomerne druhovo chudobné. Škandinávska zem má doteraz najväčšiu rozlohu lesov v Európe. Skromná vegetácia, skalnaté či nórske tundry poznajú lišajníky a niektoré byliny. V lesnej tundre žijú cicavce zo skupiny jeleňovitých. Najväčší z nich je sob. Ďalej sú to sob polárny, zajac biely a snežné sovy.
Nóri jedia predovšetkým ryby, občas malé karbonátky alebo varené mäso, všetko zásadne so zemiakmi alebo s chlebom. " Národným jedlom " je biela káva. Pokiaľ sa vyberiete na nákupy, najvýhodnejšie je nakupovať v supermarketoch (najlacnejšie sú Irma a Rimi) alebo na trhoch. Tam vás už o piatej ráno zaplavia čerstvými rybami, ktoré sa priamo pred vašimi očami menia na chutný obed.
Diaľničná sieť je udržiavaná na vysokej úrovni. Vodiči jazdia s rozsvietenými svetlami po celý deň. Oplatí sa vám rešpektovať dopravné predpisy, lebo kontroly zamerané na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti sú tam veľmi časté.
Tentokrát som sa vybral na západ Nórska. Druhé najväčšie mesto Nórska - Bergen, je považované za jedno z najkrajších vôbec v Škandinávii. Leží v údolí zálivu Atlantiku a rozprestiera sa na viacerých ostrovoch. Centrum je jednoznačné - najkrajšie radovo postavené domy v uličke Brygen isto neprehliadnete. Mesto je známe, akousi minulosťou prílivu germancov, a tak všade sa podáva nemecké pivo Hansa a čudné kombinácie jedál: krupica so salámou, či chlieb so slaninou a mliekom.
Prístav, kde kotvia nórske, švédske a dánske námorné flotily, poukazujú na zručnosť a úctu k moru. No ráno, okolo ôsmej, začína skutočný rybí trh, kde od kreviet cez väčšinu druhov rýb váš zrak sa upriami až na mäso z veľryby. Sú v tom proste doma a každá reštaurácia vám pripraví rybu tak, ako je to zakotvené v ich receptúrach. Isto sa pýtate, kde prespať, ako sa stravovať, aby to bolo najlacnejšie a fajn. Existuje istá spoločnosť Norges Vandrehjemene, ktorá zahŕňa najlacnejšie nocľahy so stravou, k dispozícii je kuchyňa, to všetko za cenu 150 NOK, t.j. asi 500 Sk.
Trochu severnejšie v okolí mesta Stryn, Loen sa nachádza letná pláž Nórska, odkiaľ sa ponúka výhľad na ľadovec Jostedalsbreen National Park, ktorý poskytuje skvelú lyžovačku po celé leto. Časť ľadovca Briksdalsbreen, to je ponuka pre zdatnejších, obuť si mačky a s doprovodom si vyjsť na chrbát modrého ľadovca, ktorý je neustále v pohybe. Avšak to všetko za 300 NOK/2 hod. na ľadovci. Ľadovec po dĺžke asi 50 km je prístupný len na vyznačených miestach, z dôvodu jeho neustáleho topenia a možného ulomenia sa pri pohybe po ňom.
Keď sa rozhodnete pre dovolenku v Nórsku, sotva z plánu putovania vynecháte Lillehammer. Vaše dni sa pravdepodobne začnú na ulici Storgata. Je to najkrajšia ulica v meste s dlaždicami nesúcimi symbol ZOH. Gogata - pešia zóna alebo Stargata získala vo svete po úspešnej zimnej olympiáde v roku 1994 povest' jednej z najvyhľadávanejších ulíc. Mesto sa pýši menami významných osobností, ako sú Sigrid Undset - Nobelova cena za literatúru, skladateľ Spame Olsen, maliari Fredrik Collett a Fritz Thoutove a zubný lekár Anders Sandvig, ktorý bol jedným z prvých, čo používali klasické plomby.
Olympijský park je vynikajúcim štartom pre pešie túry každého návštevníka. Lysgardsbakkene skokanský mostík spolu s Kanthaugen areálom pre akrobatické lyžovanie predstavujú areál otváracieho a záverečného ceremoniálu ZOH 1994. Zaujímavé je, že všetky plagáty, vlajky a ozdoby domáci ponechali v podobe, v akej sa skveli počas slávnej olympiády. Najkrajší výhľad na mesto je práve zo skokanských mostíkov, za ktorými sa leskne hladina jazera Abbortjern, kde sa nachádza bludisko bežeckých dráh. Na nich zozbieral väčšinu medailí domáci miláčik Bjorn Daehlie, jeho krajan Aadmont zasa na lyžiarskych tratiach v Hafjelli či Kvitfjelli, situovaných pätnásť až štyridsať kilometrov od mesta. Na samú špicu skokanského mostíka vedie 954 schodov, no pre pohodlnejších je v lete v prevádzke sedačková lanovka za prijateľnú cenu 20 NOK.
Hakons Hall - viacúčelová športová hala ponúka horolezecké steny, squash kurty, posilovňu, solárium a samozrejme, ľadový hokej, na ktorý ju aj navrhli. Je zvláštna svojou výnimočnou drevenou základnou konštrukciou. Dnes sa pýši najmä nórskym olympijským múzeom s výstavkami, pripomínajúcimi jednotlivé olympiády.
Letné teploty od 10 do 28 stupňov Celzia sa tu menia dost' prudko, no napriek tomu funguje v tomto ročnom období množstvo kúpalísk. Jedno je však výnimočné. Môžeme ho nazvať nórskym Walt Disney svetom, pretože Hunderfossen Family Park je skutočne ako stvorený pre deti. Dopravu k nemu zabezpečuje detská železnica s odchodom z Lillehammeru. Menší turistický vlak Thomas vás za polhodinu povozí po centre mesta, nevynechajúc hlavné dejiská zimnej olympiády. Nenechajte si ujst' ani Skibladner - najstarší parník na svete.
Denne premáva medzi Lillehammerom a Hamarom. Je tam reštaurácia,
pre náročnejších aj historická jedáleň s rybacími špecialitami. Olympijská bobová dráha je situovaná pár kilometrov od mesta a za 135 NOK si môžete v spoločnosti autorizovaného vodiča vyskúšat' dráhu dlhú 1710 metrov, so stoštrnást'metrovým spádom, rýchlosťou 120 km/h a s preťažením 3,5 G.
Medzi atrakciami mesta som už spomenul múzeum Maihaugen. Je to skutočne unikátne múzeum so starými domami a zvykmi, ako sa postupne rozvíjali a menili v Nórsku.
Keď sa vyberiete von z mesta, trochu viac na sever, Nordseter vám ponúkne turistické chodníky i náročné vysokohorské cyklistické dráhy, kde červený kríž zahŕňa transport vašich batožín. Sjusjoen, či Vingrom v nadmorskej výške 850 metrov, to sú miesto modrých jazier s meniacim sa terénom. Možno sa vám zdá Lillehammer primalý, veď má iba dvadsaťpäťtisíc obyvateľov. Napriek tomu údolie jazera Mjosa, ktoré je najväčšie v Nórsku, vykompenzuje vaše nároky na skutočnú dovolenku v tejto bezkonkurenčnej severskej krajine.
Autor: Marek Hičár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.