Centrum pre liečbu obezity v Košiciach
Otázka: Mám 40 rokov a dvadsaťkilovú nadváhu, ktorú sa mi podarilo znížiť, ale po roku som pribrala 15 kg. Nedokážem dodržiavať disciplínu v jedení, ale nakoľko dcéra je vegetariánka a pre ňu niekedy varím, chutí mi táto strava. Môžem z nej schudnúť, alebo zase priberiem?
Zn.: Nedisciplinovanosť v jedení
Odpoveď: Ako najúčinnejší a najreálnejší spôsob zníženie telesnej hmotnosti sa doteraz preukázal tzv. komplexný prístup, známy aj ako komplexný manažment obezity. Pozostáva zo štyroch pilierov výživy, fyzickej aktivity, zmeny životného štýlu a príslušnej farmakoterapie. Ak na základe týchto štyroch častí komplexného manažmentu dokážete urobiť čo i len malú zmenu vo vašich zvyklostiach, máte reálnu šancu znížiť svoju telesnú hmotnosť a dlhodobo si ju udržať.
Určitý zdravší životný štýl predstavuje aj vegetariánstvo. Je potrebné ho chápať v širšom kontexte. Vegetariáni nefajčia, viac športujú a tak sa na vplyve na ich zdravie podieľa viac faktorov. V tejto skupine rozlišujeme prísnych vegetariánov (vegáni), ktorí nejedia ani vajcia ani mlieko a laktoovovegeteriánov, ktorí jedia vajcia a mliečne výrobky. V mnohých krajinách Európy často jedia aj ryby a hydinu. Laktoovovegetariánska strava je komplexná a dospelí ju môžu využívať celoživotne a bez rizika. Obsahuje veľa antioxidantov, vitamínu C, pektínu, vlákniny, menej nasýtených mastných kyselín a menej cholesterolu. U vegetariánov je znížený výskyt niektorých ochorení, medzi ktoré patria cukrovka a vysoký krvný tlak. Laktoovovegetariánska strava nie je vhodná pre deti, pretože obsahuje málo bielkovín, železa a vápnika. Prísni vegetariáni, tzv. vegáni, ktorí nepoužívajú žiadne živočíšne produkty majú nedostatok vitamínu B 12, vitamínu D, železa, vápnika, selénu a taurínu. Prísne vegánske diéty, ktoré nepoužívajú žiadne živočíšne produkty sú pre liečbu obezity nevhodné a môžu zdravotný stav pacienta poškodiť. Laktoovovegetariánska strava s príjmom mliečnych výrobkov, vajec a rýb môže byť použitá pre tvorbu jedálneho lístka pri redukcii telesnej hmotnosti. Avšak je potrebné i pri vegetariánskej strave dávať pozor na obsah energie v potrave a množstvo spotrebovaných potravín. Samozrejme aj u mnohých vegetariánov nájdeme nadváhu a obezitu. Laktoovovegetariánska strava môže pacientov viesť a motivovať k odstráneniu zlých stravovacích návykov a vytvoreniu takých návykov, ktoré vedú k zníženiu hmotnosti. Táto strava má ešte jednu výhodu pacienti sú schopní ju dodržiavať a zostať pri nej celý život.
Bližšie informácie o výžive, pohybe, zmene životného štýlu a farmakoterapii nájdete na internetovej stránke www.reduktip.sk alebo na volajte infolinku 0907 90 90 91, kde vám odpovie na vaše otázky lekár.
Autor: MUDr. Miroslav PAĽKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.