veľhôr sa v článku vracia k histórii ich výstavby. Napísal, že odvekou túžbou ľudí bolo prenikanie do neznáma, do končín, ktoré sa rozkladali za horskými hradbami. Ľudia si hľadali najpohodlnejšie prechody horami, cez ktoré viedli veľmi často vysokými nákladmi vybudované cesty, aby tadiaľ mohli nadviazať styky so svojim susedmi kvôli svojmu hmotnému i kultúrnemu prospechu, ale i pre pokrok svojej civilizácie.
Takéto dôležité prechody vznikali už v staroveku, napríklad v Alpách, ale správy hovoria aj o vysokohorských cestách kaukazských, himalájskych, západočínskych a amerických. Na významnách miestach prechodov sa časom postavili útulne pre cestujúcich, ktoré im mali poskytnúť jedlo a pitie, odpočinok a osvieženie, nocľah a prípadne i pomoc v nebezpečí. V európskych krajinách sa v stredoveku tieto útulne volali hospitály - domy pre hostí. Z tohto latinského názvu potom vzniklo nemecké slovo spital - čo dnes znamená nemocnicu.
Staré útulne pri východiskách horských prechodov boli však skôr hostincami. V prípade potreby ale mohli byť skutočne i "špitálmi" najmä v časoch, keď hygiena bola skoro neznámym pojmom pri cestovaní a kedy ďaleké cesty skrývali v sebe množstvo nebezpečenstiev. V ranom stredoveku hospitály bývali najčastejšie umiestnené pri kláštoroch. Jeden z najznámejších je hospitál v priesmyku Sv. Bernarda na taliansko-švajčiarskej
hranici.
V súčasnosti (v r. 1941, pozn.red.) ľudia vyhľadávajú hory kvôli ich kráse, pre upevnenie zdravia a čarokrásne výhliadky. Preto sa postavili a stavajú cesty a útulne aj v skalných sedlinách a strmých vrcholoch. Pozrime sa na taký Simmering, taurskú dráhu, cestu cez Stilfské sedlo či juhoamerickú trať cez južné Andy.
Nezaostali ani české a slovenské kluby. Turisti budovali - teraz už z dreva a kameňa - tzv. hostinské chaty, odolné proti mrazom i lavinám. Predchodcami týchto hostinských chát boli tzv. Pottove zásobovacie koše, ktoré na významnýcch miestach turistického ruchu obsahovali najpotrebnejšie potraviny. Pretože však boli bez dozoru, mali s nimi turistické spolky zlé skúsenosti. Museli k nim nakoniec určiť strážscov, ktorí sa neskôr stali hostinskými a chaty, pôvodne iba ochranné, chatami reštauračnými.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.