železa alebo medi a jeho názov je odvodený od nemeckého Hammer kladivo. Od roku 1366, kedy boli v Medzeve založené prvé tri vodné kováčske hámre, ich tu postupne vzniklo viac ako 100. V takmer 200 vyhniach tak chlapi pracovali od skorého rána do neskorých večerných hodín. Medzevskí kováči sa preslávili najmä výrobou kovaného náradia určeného na ručné poľnohospodárske práce. Tieto mimoriadne kvalitné lopaty, motyky, sekery, či rýle sa predávali v celej strednej Európe, ale aj na Balkáne, Blízkom východe a dokonca i v Južnej Amerike. Aj dnes sa dá v Medzeve obdivovať táto majstrovská ručná výroba, avšak už iba v troch fungujúcich hámroch.
Zatiaľ, čo chlapi pracovali po väčšine vo vyhniach, ženy sa starali o chod domácností a celého gazdovstva. Pani Terézia Schusterová spomína na to, ako deň čo deň nosievala svojmu starkému obed do dielne. Do vyhní sa zvykli nosiť halušky s kapustou, bryndzou či tvarohom, zaujímavé medzevské pirohy, ktoré jedli s lekvárom a druhé so zemiakovou plnkou, boli zmiešané v mise a preliate rozpraženou slaninkou, ale aj fazuľová polievka so škvarkovníkom a iné pochúťky.
Stalo sa neraz, že sa detváky nesúce obed zabudli pri hrách kdesi v lese, alebo a to už bolo horšie, vysypali ho na ceste. Pani Terka, vtedy mala asi 12, spomína na škvarkovník, ktorý obalený štrkom chutil dedkovi všelijako. A hoci v ten deň košík len tak položila a z vyhne hneď utiekla, výprask ju neminul... Dostala ho večer. Dnes je to už minulosť, ale jedlá, ktoré sa varievali kedysi, prežili. A my ponúkame recepty na tieto originálne medzevské špeciality aj čitateľom Víkendu.
Fazuľová polievka
Potrebujeme: 200 g fazule, 50 g krúpov, 2 väčšie zemiaky, 100 g slaniny, 1 väčšiu mrkvu, 1 väčší petržlen, 2 strúčiky cesnaku, majoránku, zelenú petržlenovú vňať, čierne mleté korenie, soľ, oregano, 1 údené kolienko.
Postup: Kolienko dáme variť a asi po hodine pridáme vopred namočenú fazuľu a krúpy. K polomäkkému kolienku a fazuli pridáme na kocky nakrájané zemiaky a na kašu pomletú slaninu s mrkvou, petržlenom, cesnakom, majoránkou, zelenou petržlenovou vňaťou a oreganom. Necháme dovariť do mäkka, dochutíme soľoua čiernym mletým korením.
Škvarkovník
Potrebujeme: 500 g hladkej múky, droždie, soľ, 1 dl mlieka, 300 g škvariek, 100 g masla.
Postup: Z múky, droždia, trošky soli a mlieka urobíme vláčne cesto, ktoré necháme vykysnúť. Škvarky pomelieme, dochutíme soľou. Vykysnuté cesto rozvaľkáme na doske, potrieme mletými škvarkami a preložíme ako lístkové cesto. Postup opakujeme, kým sa nám neminú všetky škvarky s tým, že každú vrstvu škvariek jemne posypeme múkou. Cesto sa nám tak lepšie lístkuje. Rozvaľkáme do tvaru veľkosti plechu, cesto dáme na plech a pečieme do zlatista.
Polievka s bryndzovými knedličkami
Potrebujeme: hladkú múku, vajce, soľ, bryndzu, kôpor, kyslú smotanu.
Postup: Z hladkej múky, vajca, soli a vody vypracujeme rezancové cesto. Necháme ho odpočinúť a na tenko vyvaľkáme. Plát cesta potrieme bryndzou, ktorú sme premiešali s nadrobno nasekaným kôprom. Cesto preložíme 2 x asi do 2 cm pásika, odrežeme a tupou stranou noža odkrajujeme z pásika asi 2 cm kúsky. Takto pokračujeme, kým neminieme všetko cesto. Do vriacej vody zavaríme bryndzové knedličky, počkáme, kým nevyplávu na povrch, polievku odstavíme a vlejeme do nej rozhabarkovanú kyslú smotanu.
Sekaná bylinková polievka
Potrebujeme: 100 g slaniny, zelenú petržlenovú vňať, oreagno, zelerovú vňať, hrubú múku, 2 vajcia, 2 zemiaky, olej, soľ, kyslú smotanu.
Postup: Všetky zelené vňate a údenú slaninu najemno nasekáme. Časť zmesi odoberieme, do zvyšnej pridáme 1 vajce a hrubú múku. Premiešame. Do hrnca dáme variť na kocky nakrájané zemiaky, ktoré dochutíme soľou. Do vriacej polievky zavárame lyžicou halušky, pridáme rozhabarkované vajce a nakoniec kyslú smotanu. Hneď odstavíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.