tím Prvej komunálnej banky spolu s odbornými oddeleniami magistrátu a vedením mesta pracoval už vyše roka.
"Našou kľúčovou podmienkou naďalej zostáva zníženie istiny dlhu mesta Košice z aktuálnych 2,12-miliardy korún na reštrukturovateľnú výšku tak, aby nám mesto vedelo generovať ročné splátky minimálne v objeme 165 a optimálne v objeme 185 miliónov korún. V takom prípade by sme vlastne preklápali dlh vo výške 1,2-miliardy korún na 15 rokov," informoval nás riaditeľ košickej pobočky PKB Imrich Urbančík, ktorý včera prišiel medzi poslancov a starostov.
"Ďalšou kľúčovou podmienkou našej banky je podpísanie mandátnej zmluvy s mestom, aby bolo garantované, že sa podmienky budú plniť. Mandát bude obsahovať predovšetkým finančné poradenstvo, na základe toho budeme účastníkmi pri každoročnej tvorbe rozpočtov mesta, najmä z hľadiska výdavkovej časti. Materiál je veľmi flexibilný, upozorňoval som členov mestskej rady, že sa bude neustále zdokonaľovať, modernizovať a prispôsobovať na aktuálne podmienky, pretože je dnes ťažko určiť majetkový a finančný vývoj mesta na 15 rokov dopredu," doplnil Urbančík.
Ako ďalej zdôraznil, banka berie do úvahy, že štát presunie právomoci aj s finančnými tokmi na samosprávy, čo by malo výrazne ovplyvniť finančné príjmy mesta v budúcnosti. Riaditeľ PKB Košice I. Urbančík na margo reakcií niektorých členov mestskej rady, že projekt je vlastne nútenou správou, reagoval:
"Nútená správa je čosi strašné. Príde niekto s imperatívom a bude mestu jednostranne prikazovať, čo má robiť. Banka je predovšetkým partner na dlhú pozíciu a tu je zásadný rozdiel. Prostredníctvom finančného poradenstva chceme byť dlhodobým partnerom pri ozdravovacom procese mesta. Po prvých dvoch rokoch, počas ktorých Košice prejdú konsolidačným procesom, bude už mesto samo generovať nové prevádzkové cash flow, to znamená čisté peniaze, ktoré by slúžili na ďalší rozvoj investičnej výstavby. Toto mi v žiadnom prípade nepripadá ako nútená správa. My len donútime mesto, aby hospodárilo lepšie. Ale naše slovo nebude väčšie ani nadradenejšie ako slovo poslancov. Našimi mantinelmi budú ročné splátky dlhovej služby. Všetko ostatné je už právomoc samosprávy."
Projekt PKB sa opiera o najmenej bolestivé zníženie istiny dlhu mesta Košice, a to prevod mestských lesov na štát.
"Ak to nedopadne dobre, budeme musieť hľadať ďalšie cesty ako znížiť predajom mestských aktív súčasnú istinu na tých požadovaných 1,7 resp. 1,2-miliardy korún," hovorí Urbančík.
Úroková sadzba úveru vo výške 1,2-miliardy korún je zatiaľ stanovená na 11 percent, ale banka ju chce postaviť flexibilne cez cenu peňazí na bratislavskom finančnom trhu plus nejaký koeficient pre PKB.
Okrem dlhodobého úveru v objeme 1,2-miliardy na 15 rokov je PKB v spolupráci s majoritným majiteľom Dexiou pripravená poskytnúť strednodobý úver vo výške 500-miliónov.
"Polmiliardový balík je ponúkaný bankou ako predúver na predaj majetku. To aby sme nemuseli v časovej tiesni predávať majetok dnes pod cenu, pričom tento preddavok sa už začne spotrebuvávať pre život mesta hneď. V priebehu dvoch rokov budeme musieť úver banke zaplatiť, peniaze získať predajom majetku, ktorý môžeme dôkladne pripraviť," vysvetlil námestník primátora Boris Farkašovský.
Nevysporiadané záväzky mesta voči dodávateľom sú súčasťou projektu reštrukturalizácie.
"Verím, že mesto Košice nebude mať v najbližšom období nepriateľov z oblasti nevyplatených faktúr," vyhlásil včera Urbančík, ktorý tvrdí, že všetky karty sú teraz na strane mesta a mestského zastupiteľstva, ktoré by malo 6. septembra operáciu schváliť.
"Návrh predložený Dexiou sa musí upraviť, lebo zatiaľ sú v tom materiáli veľmi kruté podmienky pre mesto. Napríklad majetok mesta nie do výšky 130 percent ako záložné právo na úver, ale viac, proste neobmedzene. Pripomienok bolo veľa. Očakávam búrlivú diskusiu na zastupiteľstve," povedal nám poslanec Martin Boritáš z KDH.
"Materiál dnes nedostal dostatočnú podporu hlasov na to, aby bol doporučený na prejednanie na zastupiteľstvo. V každom prípade som presvedčený, že primátor ho na zastupiteľstvo aj napriek tomu predloží. Pripúšťam, že bude dopracovaný o pripomienky členov rady i o pripomienky a návrhy PKB, bude konkrétnejší. Primátor pravdepodobne zvolá ešte jednu mimoriadnu mestskú radu, aby sme návrh PKB znovu prejednali a dali výrazné avízo občanom, že chceme riešiť dlhovú zaťaženosť mesta. Inej cesty už niet," povedal nám Boris Farkašovský.
"Nemyslím si, že mesto by malo polemizovať, či sú podmienky banky tvrdé alebo nie. Dexia je viac ako storočný bankový subjekt a mesto predsa nebude tlačiť do nesplniteľných podmienok. Mesto nemôže diktovať, môžeme len povedať, na čo máme a na čo nie. Veľká polemika bola o ručení majetku, o notárskej zápisnici na majetok mesta, ale to sa všetko vycibrí. Mesto musí akceptovať, že bude splácať 200-miliónov ročne. Ide samozrejme o výraznú spoluúčasť mestských častí na živote mesta, čo sa asi dotklo starostov."
O nútenej správe nemôže byť podľa Farkašovského ani reči, pretože tá vyzerá inak.
"Nútená správa je niečo ako bolo v 1948, keď vedľa riaditeľa sedel robotník v modrých teplákoch a teraz by si k pánovi primátorovi sadol zástupca PKB, ktorý by musel parafovať každý cesťák, evidovať každú jednu korunu. PKB navrhuje spoluprácu, biznis výhodný pre banku i mesto. Mesto peniaze nemá, banka musí tiež zarobiť, inak by do toho nešla. V nútenej správe predsa poslanci nerozhodujú o tom, či sa niečo predá a za koľko, o tom rozhoduje banka," zdôraznil Farkašovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.