rokovanie Republikovej rady SMK o výstupe z koalície. V prípade kladného postoja strany, sa po sobote z Dzurindovej vlády stane menšinová vláda a to nielen kvôli tomu, že v nej budú chýbať zástupcovia maďarskej menšiny...
Dilemu odísť alebo zostať riešili v stredu do neskorých nočných hodín aj členovia Krajskej rady SMK vo Veľkých Raškovciach. K jednotnému výsledku však nedošli a preto je zatiaľ otázne tvrdiť, ako sa pri sobotňajšom hlasovaní zachová 15 delegátov z Košického kraja. Proti odchodu sa jednoznačne vyslovili len Trebišovčania, okresná organizácia v Rožňave zatiaľ nezaujala stanovisko a zvyšok okresov v kraji je za čo najskorší odchod do opozície. Najjednoznačnejšia situácia je v Košiciach, kde mestská konferencia strany jednomyseľne rozhodla, aby jej zástupcovia hlasovali za odchod z vlády.
"Podpísali sme koaličnú zmluvu, kde bolo zakomponovaných 21 našich požiadaviek. Doteraz sa z nich splnili "až" tri... Koaliční partneri neustále ignorovali naše návrhy a robili si všetko po svojom. Nie je možné, aby časť koalície na čele so stranou pána premiéra hlasovala pri zákone o VÚC proti vlastnému vládnemu návrhu! Na čo máme byť v takej vláde," pýta sa mestský predseda SMK v Košiciach Zoltán Balassa.
Ten s porozumením prijal stredajší predčasný prípitok na rozlúčku P. Csákyho vo vláde a zároveň si myslí, že výzvy intelektuálov a zahraničných diplomatov na zachovanie jednoty koalície sú už dávno zbytočné.
"Prečo to hovoria nám a nie premiérovi alebo SDĽ a SOP? Kde boli tí intelektuáli, keď vládna koalícia porušovala všetky sľuby a pravidlá? Oni ich nedodrživajú a na nás ukazujú prstom? Tu nejde o súboj Slovákov a Maďarov, ale o súboj medzi demokratickými princípmi a stavom spred roka 1989. Práve vystúpením z koalície nestratíme svoju tvár a verím, že to ešte viac zvýši našu dôveru u voličov."
Podľa predstáv Z. Balassu by po vystúpení SMK z vlády mali odísť traja ministri ako aj ich štyria štátni tajomníci. Štátni úradníci ako aj nominanti SMK na ďalších dôležitých postoch by však mali vo svojich funkciách naďalej zostať.
"Tieto posty nám patria podľa volebných výsledkov, určite sa ich nevzdáme. Nebojím sa ani vyhlásení politikov z SDĽ, že keď odídeme do opozície, automaticky stratíme aj tieto posty. Budúcu menšinovú vládu predsa musí niekto podporovať. Takže sa zrejme dohodneme na vzájomnom kompromise, my ich podporíme a naši ľudia zostanú vo funkciách..."
O trochu umiernenejší postoj prezentuje predseda strany v okrese Košice-okolie a zároveň moldavský primátor Štefan Zachariáš.
"Na okresnej konferencii boli na naše vystúpenie z koalície rôzne názory. Mierna väčšina sa však prikláňala k nášmu odchodu do opozície. Myslím si, že ani jedno riešenie nie je dobré. Zostáva mi dúfať, že v sobotu preváži rozum a nie emócie. V prvom rade musíme všetci nájsť spôsob, aby sa dokončila reforma verejnej správy. Preto si myslím, že omnoho lepšie by bolo, keby to bolo aj s našou účasťou vo vláde, keďže takto by sme omnoho efektnejšie mohli presadiť naše požiadavky..."
Štefan Zachariáš zatiaľ nevie, ako bude hlasovať, s úsmevom však tvrdí, že podľa položenej otázky... Až na nami tretíkrát položenú otázku však pripustil, že odchod SMK z vlády zrejme nepodporí...
Košickí delegáti chcú presadiť, aby sa o "výstupnom" návrhu hlasovalo verejne. Vtedy je vraj väčšia pravdepodobnosť, aby každý delegát hlasoval podľa svojho svedomia a mienky členov strany, ktorých v Republikovej rade zastupuje...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.