prezentovali na pôde Generálneho konzulátu ČR. K podujatiu, aké zatiaľ na Slovensku nemá obdobu, sa pripája aj Ukrajina. Podieľajú sa na ňom generálne konzuláty Českej a Maďarskej republiky so sídlom v Košiciach, Poľský a Madarský inštitút v Bratislave a prešovské pracovisko Veľvyslanectva Ukrajiny, v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami a umeleckými agentúrami. Záštitu nad ním prevzal prezident Rudolf Schuster.
Hlavnú časť programovej ponuky zabezpečilo Občianske združenie FORSA, ako prezradil jeho zástupca Gabriel Horal, podarilo sa mu zabezpečiť atraktívnu programovú ponuku vďaka spoločnosti U. S. Steel, ktorá finančne podporila projekt.
Slovensko je zastúpené dňami Štúdia L + S, ktoré potrvajú šytri dni od 6. do 9. októbra. V rámci nich uvidíme napríklad inscenáciu Kumšt, s Milanom Lasicom, Milanom Kňažkom a Mariánom Labudom.
Maďarsko predstaví najmä svoju kinematografiu, ale aj divadlo jedného herca, či Egri Szinhász. Po prvý raz v Košiciach zahrá hudobná etno-formácia Ghymes.
Do rámca zapadajú aj Dni českej kultúry, ktoré sa oficiálne začínajú 29. októbra Slávnostným koncertom Štátnej filharmónie Košice. Bezpochyby kvalitné umenie si vychutnáme v podaní súborov Pražskej divadelnej predhliadky.
V multikultúrnom duchu sa zas ponesie októbrový Jazz Forsa Festival v divadle Thália, s formáciami ako Zbygniew Namyslowski Quartet, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, alebo Big Band Matúša Jakabčica.
Záver Višegrádskych dní bude od 18. do 30. novembra patriť Poľskej republike. Vo Východoslovenskej galérii sa uskutoční výstava predstaviteľa svetovej plagátovej tvorby, Stafifa Endrugiewicza a bábkové Divadlo Bialystok zahrá inscenáciu Guliver.
Ukrajina bude zastúpená zatiaľ iba symbolicky, dvoma výstavami a koncertom. O rok by sa už mala k Dňom V4 pripojiť, uviedol generálny konzul ČR Josef Byrtus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.