pokiaľ ide o podobu kompetenčného zákona.
Predseda SMK ocenil, že komisár spomenul práve tento zákon. "Koalícia musí veľmi pozorne počúvať tieto hlasy. Je dôležité čo povedal - ide o obsah reformy. Toto je cesta, kde sa dajú hľadať ešte možné kompromisy aj smerom k SMK," vyhlásil predseda strany Bugár.
Veheughenove slová považuje podpredseda SMK Csáky aj ako kritiku vládnej politiky i politiky koaličných strán, pretože zahraničie si viac uvedomuje riziká, ktoré by čakali Slovensko bez SMK. Pre tento politický subjekt sú v súčasnosti najdôležitejšie kompetenčné zákony pre miestnu a regionálnu samosprávu, pretože aj teraz hrozí možnosť zmarenia prijatia efektívnych zákonov v parlamente nevhodnou spoluprácou časti vládnej koalície a opozície.
"Preto slová komisára EK vnímam ako výzvu pre celé vládne spektrum strán. Viac ako mesiac upozorňujem na riziká. Kríza nevyvolala SMK. Naši koaliční partneri majú naďalej kľúč k riešeniu," zdôraznil Csáky, no "obávam sa však, že táto cesta je ohrozená," dodal.
Politická stabilita je jedným z predpokladov pre vstup Slovenska do Európskej únie. V tomto kontexte chápe Kresťanskodemokratické hnutie včerajšie vyjadrenie komisára Güntera Verheugena.
Podľa názoru predsedu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského apel komisára EK smeruje predovšetkým k SDĽ a SDKÚ, ktoré hlasovaním spolu s opozíciou túto stabilitu porušili. Osobnú zodpovednosť za tento stav nesie aj premiér Mikuláš Dzurinda, pretože ako predseda vlády nedokázal tejto kríze predísť a dodnes nebol schopný navrhnúť koaličným partnerom spôsob, ako ju vyriešiť, uviedol Hrušovský.
Predseda KDH na rokovaní najvyšších predstaviteľov koaličných strán otvoril diskusiu o tom, za akých podmienok by Strana maďarskej koalície bola ochotná podporovať súčasnú vládu. Žiaľ, aj takúto konštruktívnu diskusiu, premiér odmietol, dodal Hrušovský.
Strana demokratickej ľavice má záujem na politickej stabilite, na ktorú apeloval európsky komisár Günter Verheugen, je však nereálne spájať zotrvanie Strany maďarskej koalície vo vláde so zmenou počtu vyšších územných celkov (VÚC).
"Pre SDĽ je otázka počtu VÚC pre toto volebné obdobie uzatvorená," povedal včera podpredseda ľavičiarov Ľubomír Andrassy.
Záujem na politickej stabilite však "musia cez víkend prejaviť aj predstavitelia SMK". SDĽ podľa Andrassyho urobila počas troch rokov spoločnej vlády množstvo kompromisov a aj pri reforme verejnej správy kládla predovšetkým dôraz na kompetencie samosprávy. Podpredseda SDĽ sa nazdáva, že adresátom Verheugenovho stanoviska je celá vládna koalícia.
"Rozhodovanie SMK je nielen o zodpovednosti za ďalší politický vývoj, ale aj o zodpovednosti voči koaličným partnerom," uzavrel Andrassy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.