Sú ľudia, ktorí tvrdia, že august je najlepšie stráviť v nejakom veľkomeste
Letné mesiace v meste však prinášajú ešte jeden zvyk, či skôr zlozvyk, bez ktorého by sa všetci chodci i vodiči v Londýne zrejme obišli - rozkopané ulice a chodníky
Vodárne, plynárne a elektrorozvodné závody využívajú leto, aby sa ako mravce vrhli na svoje podzemné siete a dohnali to, čo počas roku zmeškali, prípadne sa pripravili na zimu.
Tak sa však aj niektoré úseky v londýnskych štvrtiach premieňajú na labyrint provizórnych prechodov, zábradlí, kužeľov a prekážok. Tento týždeň však vyhlásila britská vláda otvorenú vojnu všetkým firmám, ktoré večne niekde vŕtajú, hĺbia priekopy a spôsobujú tak chaos.
V snahe prinútiť ich, aby si počínali čo najefektívnejšie, bude im účtovať za každý rozkopaný chodník 500 libier šterlingov denne. A ak firmy nedokončia svoju prácu v stanovenom termíne, môžu dostať ešte aj pokutu, a to až vo výške 2000 libier za každý začatý deň.
Niekomu to síce môže pripadať ako prehnané šikanovanie kopáčov a remeselníkov, ale treba si uvedomiť, že do londýnskych ulíc urobia ročne viac ako 40 000 dier, pritom na niektoré miesta sa na zdesenie obyvateľov a chodcov vracajú opakovane buď tie isté, alebo - v lepšom prípade - iné firmy.
Pozorní štatistici napríklad zrátali, že taká Aldgate High Street v srdci londýnskej City bola vlani rozkopaná celkom 47-krát a zemné práce si vynútili celkom 160 rôznych dopravných obmedzení.
Chodci i vodiči sú s novými finančnými sankciami viac než spokojní. Len hovorca britských plynární sa v novinách posťažoval, že z jeho firmy si zase raz niekto urobil obetného baránka, aby získal hlasy verejnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.