neplatiči a sociálne neprispôsobiví občania z ulíc Majakovského, Čapajevovej a Sabinovskej. Niektoré rodiny možnosť presťahovania z vlhkých a zdevastovaných bytov uvítali. Nie však všetci. Na spomínaných uliciach totiž žije viacero mnohopočetných rodín. Ako sme sa presvedčili, v jednom byte býva aj dvadsať ľudí s malými deťmi. Takým malometrážny byt pochopiteľne nevyhovuje.
Argumentovali tým, že sa tam nebudú vedieť ani uložiť, ani vyspať a v malej kuchynke by sa museli stravovať na niekoľko etáp. Faktom však je, že mimo legálneho užívateľa bytu s platným výmerom v ňom často žijú aj ďalšie jedna až dve generácie príbuzných. Počas našej návštevy v spomínanej komunite nám otcovia a matky vysvetľovali, že už dávno žiadali mesto o opravy v obytných blokoch, ale nikto ich nevypočul. O tom, že za byty väčšina neplatí nájomné mlčali. Ukazovali nám, že porušené múry a padajúcu omietku tesne pod strechou nemohli zničiť oni, len zub času. Steny doslova olepené plesňou vraj nie sú dôsledkom ich zlého zaobchádzania s bytmi. Zdevastované schodištia, pivničné priestory a vaňa, ktorá doslova trčala z rozdrobeného múru jedného z bytov však hovorili jasnou rečou. Podľa ich slov za všetko môžu radní páni a stavbári, ktorí kedysi svoju prácu neodviedli dôkladne.
V posledných dňoch prešovská radnica navrhla dve alternatívy riešenia tohto problému. "Prvou alternatívou je odpredaj všetkých 132 bytových jednotiek aj s pozemkom v pôvodnom stavebno-technickom stave jednému investorovi za trhovú, respektíve za úradnú cenu podľa ocenenia súdnym znalcom," povedal tlačový tajomník mesta Prešov JUDr.Vincent Sabo, pričom podotkol, že v hre je armáda, ale prípadne i ďalšie inštitúcie. "Druhým riešením by bola výstavba nových nájomných bytov pri súčasnom zbúraní jestvujúcich bytov. To by umožnilo využiť štátnu dotáciu na výstavbu," dodal hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.