prípade povodní sa následkom znečistenia zdrojov pitnej vody spravidla vyskytujú epidémie infekčných ochorení, v ktorých sa ako faktor prenosu uplatňuje voda a úzky kontakt osôb. Ide o infekčné ochorenie, ktorého inkubačná doba trvá mesiac a vírus poškodzuje tkanivo pečene.
O týchto rizikách hovorila na stretnutí s novinármi a riaditeľkami Štátnych zdravotných ústavov (ŠZÚ) vedúca sekcie epidemiológie ŠZÚ SR Eva Máderová/na obr./. Dôvodom na širšiu laickú i odbornú diskusiu však nebolo len definovanie rizikových faktorov, ale aj odovzdanie daru od francúzskeho výrobcu vakcín od firmy Aventis Pasteur v podobe tisíc dávok očkovacej látky proti hepatitíde typu A. Tie, ako zdôraznil zástupca firmy v SR Vladimír Oleár, budú postupne distribuovať už na budúci týždeň prostredníctvom ŠZÚ pediatrom do jednotlivých okresov." Rozhodnutie o tom, akým spôsobom očkovať deti už ponecháme na lekároch, ale urobíme všetko preto, aby sa s tým mohlo začať už v prvé dni školského roku," uviedol riaditeľ Oleár. Zdôraznil, že dar bude použitý kontrolovateľným spôsobom a na základe kritérií, ktoré vypracovali hygienici. Vakcíny poputujú v Prešovskom kraji do okresov Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Prešov a Humenné, v Košickom kraji do okresu Spišská Nová Ves.
Eva Máderová zo ŠZÚ SR zdôraznila, že po povodniach či iných prírodných katastrofách vždy hrozí riziko črevných a vírusových nákaz a medzi ne patrí aj hepatitída typu A. "Prenáša sa orálne a fekálne, pričom zdrojom sú prevažne potraviny a voda. Vírus musíme prehltnúť, ale ochorieť môže každý, lebo ho prenáša aj človek, na ktorom sa neprejavujú klinické príznaky. Najrizikovejšou skupinou sú však deti do 15 rokov, preto Ministerstvo zdravotníctva SR vyčlenilo na očkovanie 6 miliónov korún pre 6 tisíc detí. Podľa doterajších skúseností sa epidémie opakujú vždy na jeseň, preto, ale aj kvôli záplavám sa začne s očkovaním už v septembri," konštatovala Máderová.
Nie je žiadnym tajomstvom, že sa epidémie, či výskyt ochorení objavujú so železnou pravidelnosťou v oblastiach s veľmi nízkym hygienickým štandardom a odhady hovoria až o 173 tisícoch ľudí, ktorí žijú v takýchto podmienkach na východe Slovenska. Podľa prieskumov za uplynulé roky sa až 60 percent prípadov objavuje práve v rómskych komunitách. Pripomenula tiež, že popri očkovaní by najlepšou prevenciou bolo, keby sa štátna správa a samosprávy postarali o to, aby bolo celé územie pokryté kanalizáciu, verejnými vodovodmi, splachovacími WC a dodržiavali sa základné hygienické pravidlá.Epidemiologička zo ŠZÚ vo Vranove nad Topľou Valéria Sládeková poznamenala, že očkovanie je len hasením, nie riešením situácie a argumentovala faktom, že v Prešovskom kraji je len 75-percentná napojenosť na verejné vodovody.
Kým jedna vakcína stojí asi tisíc korún, liečba žltačky si vyžaduje náklady od 40 do 60 tisíc korún. V našom kraji vznikla potreba aplikovať v zatopených oblastiach najmenej 2856 očkovacích látok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.