verejnosti sa už v mladosti dostal ako brankár Tatrana Prešov. Lopty vykopával spred brány, a mládež do života z obchodnej akadémie, kde ako učiteľ pôsobil dobrých dvadsať rokov.
Futbalista, pedagóg Milan Laca momentálne zahrieva stoličku zástupcu primátora Prešova. Ako člen SDĽ a poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove sa v komunálnej politike pohybuje od roku 1990. Druhým viceprimátorom je od februára 1999 "Rozdiel medzi funkciou a miestom poslanca vidím v tom, že na poste zástupcu už nestačí len hlásiť sa a klásť otázky. Je potrebné hľadať odpovede a otvorené problémy riešiť," tvrdí.
Viceprimátor Milan Laca sa narodil ako obyčajné dieťa obyčajných rodičov, ktorí od Svidníka odišli za prácou do Česka. Dvojica z hladovej doliny sa zoznámila až vo vysídlenom českom pohraničí. Rodina sa na Slovensko do Svidníka vrátila, keď mal Milan trinásť. Mladého futbalistu lákal už od návratu na rodnú hrudu rodičov futbal v Prešove. Ako priznal, práve futbal bol dôvod, že štyri roky zo svojho mladého života strávil na strojníckej priemyslovke v Prešove. "Gymnázium som si mohol urobiť aj vo Svidníku. Keď som chcel do Prešova, musel som zvoliť takú možnosť, aj keď technické myslenie nie je mojou najsilnejšou stránkou," tvrdí. Viceprimátor Laca priznal, že už počas večerov na stredoškolskom internáte pomáhal spolužiakom technikom s humanitnými predmetmi. "Učilo sa im lepšie, keď som kapitoly dejepisu čítal len ja a potom im obsah vykladal. Učili sa len tým, že počúvali." S nevôľou na jednej strane a dosiahnutým cieľom vo forme futbalu v Prešove na druhej, strojnícku priemyslovku Milan Laca zvládol. Techniku definitívne na klinec zavesil po prijatí na Filozofickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (dnes Prešovská univerzita). Tu úspešne a tentokrát aj s radosťou spromoval v dvojkombinácii história - filozofia. Štúdiom histórie zistil, že jeho srdcu najbližšie je obdobie antického Grécka. "Je to perla v ľudských dejinách. Gréci nám dali kultúru, duchovno, múdrosť a demokraciu. To o čo sa Slovensko v tretom tisícročí snaží, zaviedol Perikles už pred Kristom." Najbližšou filozofiou je viceprimátorovi Lacovi klasicizmus rozvíjajúci sa v 17. a 18. storočí. Ako učiteľ to žiakom dával najavo, keď prízvukoval Descartesove Panta rei (všetko plynie).
Po promóciách "vyfasoval" mladý učiteľ miesto na Obchodnej akadémii v Prešove (pôvodne Stredná ekonomická škola), kde je v radoch zamestnancov evidovaný dodnes. Prvé prerušenie učiteľskej praxe mal počas vojny v Chebe, druhé vo funkcii."Aj keď sa teraz pohybujem v komunálnej politike, stále mám v sebe aj kúsok pedagóga" tvrdí viceprimátor, ochotný vrátiť sa za katedru.
Súčasne so vstupom do života učiteľa vstúpil Milan Laca i do stavu manželského. V roku 1978 si vzal za družku podľa vzoru Adama, Evu. Tá doposiaľ toleruje jeho lásku k športu, v poslednej dobe i pracovnú zaneprázdnenosť a celodennú vyťaženosť. Spoločne sa im darí vychovávať adoptovaného syna Jakuba. Má sedemnásť a okrem športovej kulturistiky zvláda obchodnú akadémiu. "Som rád, že šport začal robiť aktívne. Má už dokonca aj trénera. Verím, že mu to vydrží a budem sa tešiť z výsledkov. Okrem toho verím, že nový školský zvládne s väčším elánom."
Manželka Eva viceprimátorové zamestnanie toleruje, zvykla si aj na to, že je v jeho živote prioritou. "Najviac ju však dokáže vyviesť z miery to, keď sa ráno dohodneme na nejakom čase môjho príchodu, v priebehu dňa sa mi program zmení a príchod sa oddiali. Zmenu by prežula, najhoršie je to, keď nezavolám a nedám vedieť, že prídem neskôr." Okrem iného si Milan Laca pred časom overil i to, že ženy bez manžela nespia. "Je vtedy zbytočné pýtať sa: Prečo si si nešla ľahnúť?" Na manželke sa mu páči, že aj keď je chvíľu "vytočená", ráno ho obdarí opäť s úsmevom, plným pochopenia. V poslednej dobe začína Eva Lacová rozumieť futbalu. Túto láskavosť viceprimátorovi pripravili žiaci športovej triedy na akadémii, ktorým bola triedna. Medzi inými i futbalový reprezentant Slavo Šesták.
Majetkové pomery druhého viceprimátora Milana Lacu neprevyšujú štandard bežného občana. Býva v byte na Sídlisku III, ktorý sa mu odkúpiť ešte nepodarilo. Má záhradku, na ktorej sa učí pestovateľským prácam. Bielu Škodu 105, ktorú osedlával trinásť rokov pred časom predal. Na cestu do práce využíva mestskú hromadnú dopravu. Poslednú dovolenku trávil ako sám vraví "V duchu na Slovensku po slovensky." V prípade viceprimátora Lacu to znamená dvojtýždňová práca na rekonštrukcii bytu (steny, podlahy) "Zvyšnú farbu som až do vyčerpania využil na spoločné nebytové priestory."
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.