Problém je, že v garsónkach sa šetrí s každým štvorcovým decimetrom a na kuchynku architekti zväčša nemysleli. Preto sa vhodný priestor hľadá v predsieni, pri stene susediacej so sprchovacím kútom. Je to potrebné z toho dôvodu, že budeme potrebovať prívod vody a odtok do kanalizácie. Vodovodné rúrky vyvedieme zo steny vo výške asi 70 cm od zeme, odpadová rúra s priemerom 50 mm bude vo výške 55 cm. Taktiež bude potrebná prípojka elektrického prúdu, ktorú je možné priviesť od najbližšej zásuvky. Túto prácu však radšej zverte odborníkovi.
Po týchto prípravných prácach môžeme začať so stavbou konštrukcie minikuchynky. Základ tvorí kostra z hranolov 4x4 cm, z ktorých zmontujeme dva rámy. Hranoly spájame pomocou kolíčkov, spoje zosilníme lepidlom. Rámy sú priestorové a tvoria polovice skeletu skrinky so zadnou doskou. Hĺbka skrinky je 50 cm, šírka meraná medzi hranolmi 60 cm (rozmer platí zároveň aj pre zadnú stenu). Výška skrinky, a teda aj pracovnej plochy, je 80 cm, zadná stena prečnieva ešte o 75 cm nad úroveň pracovnej dosky - opäť merané medzi hranolmi. Rámy po dokončení spojíme navzájom pomocou skrutiek. Ešte pred spojením ich natrieme lakom odolávajúcim vlhkosti - vhodný je napríklad Pamlazex, prípadne použijeme tekutý vosk.
Po spojení rámov pokračujeme výplňami, ktoré tvoria drevotrieskové dosky. Na dno použijeme dva kusy (50x60 cm), ktoré vsadíme do rámov a cez hranoly zboku priskrutkujeme. Rovnako aj bočné dosky s rozmermi 50x80 cm vsadíme z obidvoch strán spojených rámov, na čelnej stene však použijeme neviditeľné spojenie kolíčkami. Tie zasunieme najprv, potom ostatné tri strany môžeme priskrutkovať. Ešte pred montážou dosky natrieme zo všetkých strán vodorozpustným akrylátovým lakom. Zadnú stenu vyplníme najprv v dolnej časti. Dve platne budú mať veľkosť 60x80 cm, do ľavej vyznačíme a vyrežeme kruhový otvor na kanalizačnú rúrku a otvor na prívod vody. Rám si najprv postavíme na miesto, kde bude hotová kuchynka definitívne umiestnená, aby otvory presne pasovali. V pravej platni vyvŕtame dieru pre elektrický kábel k dvojplatničke.
Vrchné aj spodné diely zadnej steny vsadíme do rámu tak, že spojenie kolíčkami použijeme pri vnútorných stranách rámu, ktoré sú napevno spojené. Po obvode ich priskrutkujeme. Vrchné diely osadíme do takej hĺbky, aby neskôr nalepené obkladačky vytvárali s rámom jednu rovinu.
Na pracovný pult použijeme hrubšiu preglejku alebo drevotrieskovú dosku s imitáciou dreva. Dosku si môžeme dať vyrezať v rozmere 54x136 cm s profesionálnou úpravou v predajviach pre domácich majstrov. Taktiež kúpime menší drez (odporúčame nehrdzavejúcu oceľ), vodovodnú batériu a elektrickú dvojplatničku. V prípade dvojplatničky vyberieme taký typ, ktorý má regulačné gombíky a vypínač na vrchnej platni, aby sme ju mohli vsadiť do pracovnej dosky. Na pracovnej doske pozorne narysujeme obrysy a umiestnenie drezu a dvojplatničky, vyznačíme aj dieru na batériu. Potom ich priamočiarou pílou vyrežeme. Otvor na drez vyrežeme tak, aby horný lem dobre dosadol na dosku aj s tesnením. Vnútorné strany rezov dôkladne natrieme vodovzdorným lakom, ak použijeme hrubú preglejku, nalakujeme aj obidve strany - spodnú stranu preto, aby sa doska nekrútila. Nalakovanú dosku pripevníme na miesto drevenými kolíčkami a lepidlom, prípadne ju k ráme zospodu priskrutkujeme oceľovými uholníkmi. Drez napojíme sifónom na odpadový kanál a bytériu spojíme trubicami s prívodom vody.
Na hornú časť zadnej steny nalepíme obkladačky. Ešte pred lepením si vyznačíme v pravej polovici zadnej steny pozíciu druhej obkladačky zdola, na ľavej strane. Na tomto mieste vyrežeme kruhový otvor pre inštalačnú škatuľu. Zubatou špachtľou natrieme obidve polovice drevotrieskovej dosky tvoriacej hornú časť zadnej steny a postupne nalepujeme keramické obkladačky s rozmerom 15x15 cm. Budene ich potrebovať celkovo 40 kusov, takže nám stačí kúpiť jeden meter štvorcový (44 kusov). Obkladačky lepíme bez medzier, do jednej vyrežeme rovnaký kruhový otvor ako na doske. Do otvoru vsadíme po zalepení obkladačky inštalačnú škatuľku, do ktorej priskrutkujeme dvojzásuvku. Pripojenie zásuvky a dvojplatničky k prúdu zveríme odborníkovi - elektroinštalatérovi.
Medzi obkladačkami navŕtame malé dierky, do ktorých skrutkami pripevníme poličky, drôtené košíky a držiaky na koreničky a pomôcky na varenie. Pod drezom je dosť miesta na smetný kôš a čistiace prostriedky, pravá skrinka poslúži na odkladanie riadov.
Napokon na skrinky zhotovíne z tenkých doštičiek dvierka. Pripevníme ich skrinkovými závesmi. Keďže šírka hranola je na pripevnenie závesu nedostatočná, pomôžeme si nadstaveným dreveným klátikom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.