S neskorým letom na chalupe nás často prepadne chuť niečo robiť, napríklad zrekonštruovať starý kuchynský nábytok.
Tento čas je ideálnym obdobím, kedy môžeme svoju kuchyňu na chate či chalupe hodiť do gala. S prácou sa môžeme presunúť von na záhradu, kde môžeme renovovať nábytok a prázdnu kuchyňu využiť napríklad k vylepšeniu vzhľadu stien. Naviac, pokiaľ sa zaoberáme myšlienkou na úpravu aj svojho kuchynského nábytku doma a sme v tomto ohľade začiatočníci, potom je ideálne s akoukoľvek renováciou začínať práve na chate či chalupe. Tam si môžeme vyskúšať postupy aj metódy na nečisto a potom svoje skúsenosti využiť aj doma.
Najjednoduchšie je na starom kredenci, polici či stoličkách zmeniť farbu. Pokiaľ starý náter nie je veľmi poškodený, dôkladne ho uhladíme brúsnym papierom najskôr hrubým, potom jemným, zahladíme nerovnosti a na novo natrieme. Ideálna bude striekacia pištoľ, alebo si pripravíme sadu kvalitných štetcov vrátane užších na záhyby a ťažko prístupné miesta.
Pokiaľ sa rozhodneme kompletne obnoviť prírodný drevený vzhľad nábytku a definitívne odstrániť staré pôvodné nánosy farieb, čaká nás zdĺhavá práca, avšak výsledok bude stáť určite za to.
Ak však nieste dostatočne trpezliví, nepúšťajte sa do takejto práce v prípade veľmi členitej starej skrine s mnohými vlysmi, mriežkami, vyrezávanými ružičkami a podobne, takúto prácu zverme radšej odborníkovi. Aj jednoduché kazetové dvere nám dajú zabrať najnáročnejšie totiž zbaviť nábytok starých emailových náterov.
Čo budeme potrebovať? Hlavne opaľovaciu pištoľ a rôzne široké špachtle, a potom nekonečné rolky brúsneho papieru (aspoň dva druhy hrubý a jemný). A samozrejme, všetky doplnky, ktoré budeme meniť mosadzné kľučky, lišty, úchytky, gombíky, prípadne aj nové sklo do skriniek...
Poraďme sa s odborníkom o správnej technike opaľovania. Pokiaľ ju totiž zvládneme sami, ušetríme si dosť práce pri následnom zbrusovaní. Snažíme sa, aby pod pištoľou farba iba mäkla, nesmie sa páliť. Širokou špachtľou zoškrabávame farbu na hladkých rovných plochách a prechádzame ňou vždy v smere letokruhov dreva. Úzka špachtľa príde na rad v profilovaných rohoch a v najhoršie prístupných miestach. Tam môžeme použiť nožík alebo ja hrubú ihlu. Farba sa však v rohoch a vlysoch úporne drží, takže ju trpezlivo brúsime hrubším brúsnym papierom. Následne drevo vlhčíme, počkáme až znovu uschne a prebrúsime jemnejším brúsnym papierom.
Pokiaľ niektoré chýbajúce časti (lišty, úchytky) dávame nové, príde k slovu aj liehové moridlo, ktoré im dodá vzhľad starého dreva a zjednotí ich farbu s farbou zbytku kredenca či police.
Nábytok dokonalo zbavený starej farby potom ako finálnu úpravu napúšťame včelím voskom, prípadne termentínom zmiešaným so včelím voskom. Odmenou za namáhavú prácu nám bude vysoko originálna kuchyňa, ako nová vo farbe prírodného dreva s prekrásnou kresbou letokruhov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.