Dnes to už tak jasné nie je. Črtá sa kompromis, ktorý by znamenal podmienečné zotrvanie ministrov SMK v kabinete. Mal by spočívať v tom, že ak by zostávajúce zákony súvisiace s reformou verejnej správy parlament prijal v rozpore s koncepciou decentralizácie verejnej správy, SMK už nezvolá žiadne stranícke orgány a jej zástupcovia Dzurindovu vládu opustia okamžite.
Predsedníctvo SMK navrhlo republikovej rade strany hlasovanie o vystúpení z vlády po schválení zákonov o vyšších územných celkoch (VÚC) a o voľbách do nich v rozpore s uznesením vlády. Očakáva sa, že dnešné rokovanie rady SMK bude búrlivé. Udeje sa za zatvorenými dverami s vylúčením médií.
Poslanec SOP Marián Mesiarik si želá, aby sa po zasadnutí SMK "všetko utíšilo, lebo takéto handrkovačky k ničomu nevedú. Pokiaľ SMK zostane v koalícii, nech prestane vydierať svojimi cieľmi a pokiaľ nechce zostať, nech to jasne povie, aby sme sa vedeli od pondelka zariadiť". Podpredseda SDĽ Braňo Ondruš si nedovolí predpovedať výsledok, ale verí, že SMK v koalícii zostane. Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková povedala, že strana je pripravená na rokovania s bugárovcami nielen vtedy, ak by z vlády neodišli, ale aj keď sa rozhodnú pre odchod. Podpredseda KDH Július Brocka vidí výsledok rokovania SMK "pol na pol".
Voľby do samosprávy už predseda parlamentu vyhlásil, preto sa pozornosť bude sústreďovať na zákon o prenose kompetencií na samosprávy a zákony o majetku obcí a vyšších územných celkov. Politici koalície tvrdia, že dôležitá bude dohoda všetkých piatich koaličných partnerov.
Mesiarik k tomu dodáva, že len taká reforma má zmysel, ak ju podporí čo najviac hlasov a preto treba komunikovať aj s opozíciou. Podľa Ondruša dohoda na spomínaných zákonoch bude dôležitá pre vývoj vnútorných pomerov v koalícii. Martináková tvrdí, že SDKÚ bude pretláčať taký kompetenčný zákon, ktorý odsúhlasí vláda. Nemyslí si, že sa zopakuje situácia zo schvaľovania vyšších územných celkov, "lebo podstatou reformy je decentralizácia. Tam bude postoj SDKÚ oveľa tvrdší. Pri hlasovaní o VÚC otázka stála tak, či sa vôbec reforma rozbehne".
Poslanci Občianskeho konzervatívneho spoločenstva podľa Petra Zajaca nepodporia v parlamente zákony, ktoré budú len kamuflážou reformy verejnej správy. Mrzí ho, že sa slovenskí intelektuáli ozvali až teraz pri hrozbe odchodu SMK z vlády. Verí, že keď dôjde na kompetenčný zákon, slovenskí intelektuáli vyzvú vládne strany na podporu reformy.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.