Diepenom včera v čínskom Pekingu po skončení dvojdňových rokovaní o nešírení balistických rakiet s Čínou vyjadrila nespokojnosť s výsledkom rozhovorov.
"Rokovania s čínskou stranou nás plne neuspokojili a preto zdôrazňujeme potrebu ďalších diskusií na túto tému," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Philip Reeker.
Čína bude podľa neho musieť objasniť, či je ochotná rešpektovať dohodu z novembra roku 2000 o neposkytovaní pomoci žiadnej krajine pri vývoji balistických striel, ktoré by sa dali použiť ako nosiče pre jadrové hlavice. Práve táto dohoda bude podľa hovorcovho vyjadrenia predmetom ďalších rokovaní s čínskou stranou.
Washington zdôraznil, že rokovania o nešírení rakiet s Pekingom budú jednou z najvyšších priorít v rámci budovania dobrých vzájomných vzťahov oboch krajín, poznačených v prvej polovici roku 2001 najmä spormi v otázke bezpečnosti a porušovania ľudských práv.
USA tiež od Číny požadujú, aby sa pripojila k dobrovoľnej medzinárodnej dohode o kontrole raketovej technológie, usilujúcej sa o obmedzenie exportu rakiet do nestabilných regiónov sveta.
Americký prezident George W. Bush sa v tejto súvislosti dostal pod tlak, aby uvalil sankcie na niektoré čínske spoločnosti, ktoré tento rok podľa niektorých mediálnych správ pokračovali v poskytovaní pomoci pri vývoji pakistanského raketového programu.
Podľa amerického denníka Washington Times totiž americký špionážny satelit v máji zaznamenal nákladné automobily, ktoré k čínsko pakistanským hraniciam prevážali súčiastky zbraní. Čína a Pakistan však tieto správy popierajú.
Obe strany sa budú usilovať vyriešiť tieto sporné otázky ešte pred plánovaným októbrovým stretnutím čínskeho prezidenta Ťiang Ce-mina s jeho americkým kolegom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.