rýchlo pribúdať ďalší. Už v súčasnosti je na poskytovaní rozličných druhov sociálnych služieb závislých okolo 6 percent obyvateľov Košického kraja. Na opatrovateľskú službu je v regióne odkázaných viac ako tritisíc občanov a výška štátneho príspevku na poskytovanie opatrovateľskej služby na občana v Košickom kraji predstavuje sumu 1 360 Sk na osobu na 1 mesiac. Pritom napr. v Banskobystrickom kraji predstavuje táto suma okolo 2 000 Sk.
Aj tieto zaujímavé štatistické údaje si predvčerom na verejnom vypočutí alternatívneho návrhu mimovládnych organizácií na tému Decentralizácia sociálnych služieb vypočuli v KC Južan predstavitelia miest a obcí, štátnej správy, štátnych sociálnych zariadení, cirkevných organizácií a iných neštátnych organizácií, poskytujúcich občanom sociálne služby.
"Mimovládne organizácie, ktoré pôsobia v sociálnej oblasti predkladajú postupne v každom z 8 krajov SR svoj alternatívny pracovný návrh na zásady postupu a základné kritériá pre rozdelenie kompetencií v sociálnej oblasti medzi obce a VÚC a zakotvenie podielu neštátnych organizácií na decentralizácii sociálnych služieb," povedala Helena Woleková z Centra pre analýzu sociálnej politiky Bratislava a zároveň súčasná hovorkyňa tretieho sektora na Slovensku.
Uviedla, že zásadný materiál o reforme verejnej správy v sociálnej oblasti je už od apríla 2001 predložený na verejnú diskusiu.
"Doteraz však zástupcovia štátu ani územnej samosprávy neprejavili záujem o dôkladnejšiu vecnú diskusiu," konštatovala H. Woleková.
Pritom, keďže sa zo systému sociálnej ochrany občanov má na samosprávu decentralizovať postupne celý subsystém sociálnej pomoci, treba o tom viesť diskusiu. Woleková včera k návrhu zákona o presune niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a samosprávne kraje tlmočila kritické stanovisko sekcie humanity a charity grémia tretieho sektora SR a zároveň upozornila na hrozbu popretia princípu originálnych pôsobností orgánov územnej samosprávy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.