Korzár logo Korzár

Poľnohospodári vranovského regiónu nie sú s ukončenou žatvou príliš spokojní

Vranov nad Topľou - Posledný klas v tohtoročnej žatve v okrese Vranov nad Topľou padol v pondelok, ale výsledky žatvy Regionálny odbor Ministerstva

pôdohospodárstva (RO MP) SR rátal až do konca týždňa.

Riaditeľovi RO MP SR vo Vranove nad Topľou Jozefovi Voľanskému sa do ich zverejňovania príliš nechcelo, pretože výnosy obilnín nesplnili očakávania. Z necelých 11 600 hektárov obilnín zobrali 36 979 ton zrna pri priemernej úrode 3,2 tony z hektára. "Je to podstatne viac, ako v minulom roku, ale čakali sme viac," vyjadril sa o výsledkoch žatvy vo vranovskom regióne J. Voľanský a pokračoval: "Hlavne nás sklamali jačmene. Celkovepri obilninách sme predpokladali výnos minimálne cez 3,5 tony z hektára."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Reálna skutočnosť drží vranovských poľnohospodárov pri zemi, veď v priemere pšenica dala úrodu 3,37 tony a jačmeň len 2,86 tony z hektára. Hlavnou príčinou bola nepriazeň počasia. Pri sejbe jarného jačmeňa bolo sucho a vlahy nepridal ani máj,ba naopak počas žatvy šarapatili dažde. "Dážď, ktorý padal dva týždne v kuse, zapríčinil, že nám jačmeň poklesol. Len 25. a 26. júla u nás spadlo sto milimetrov zrážok. Aj keď sa potom vyčasilo, do pôdy sme nemohli tri dni vstúpiť. Dôsledok bol ten, že nám prerástli druhotné buriny."

Pretože v okrese zasiali jarným jačmeňom okolo 2 000 hektárov, jeho výpadok pociťujú dosť výrazne.

Toto konštatovanie J. Voľanský na budúci rok už asi nebude musieť opakovať. Keďže poľnohospodári vranovského regiónu majú dobré skúsenosti s ozimným jačmeňom, pri ktorom za posledné štyri roky nikdy nedosiahli výnosy pod štyri tony z hektára, pri zakladaní budúcej úrody obilnín prejdú z jarného na ozimný jačmeň. "S myšlienkou prechodu vyšli samotné poľnohospodárske podniky. Existujú už nové odrody ozimného jačmeňa, ktoré spĺňajú naše požiadavky. Potrebujeme veľa jačmeňa pre vlastnú potrebu na výrobu kŕmnych zmesí, takže musíme zmeniť systém. Už sme zohnali osivo a ideme zasiať ozimným jačmeňom tisíc hektárov," rozhovoril sa riaditeľ RO MP SR o novom prístupe poľnohospodárov okresu k pestovaniu obilnín. Doteraz túto plodinu pestovali na výmere len okolo 160 hektárov.

SkryťVypnúť reklamu

To však neznamená, že kvôli výpadku jačmeňa začnú vranovskí poľnohospodári dokupovať kŕmne obilie. Radšej sa uskromnia na inom. "Máme ešte kukuricu, takže nemali by sme stáť zle. Nebudeme môcť predať ani sladovnícky jačmeň, lebo ho musíme zadržať doma na kŕmne účely," povedal na margo ďalšiemu postupu.

V súčasnosti sa poľnohospodári okresu Vranov nad Topľou sústreďujú na sejbu repky ozimnej. Tohto roku jej úrodu zberali z 2857 hektárov a aj v budúcej sezóne pod túto plodinu vyčlenia okolo 2550 hektárov. Doteraz repkou obsiali zhruba 1100 hektárov. Jozef Voľanský predpokladá, že v priebehu troch až štyroch dní by jej sejbu mali ukončiť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu