doslova "utekať", a tak sa na múroch objavili praskliny.
Znepokojení obyvatelia to ohlásili na mestskom úrade a ten vyhlásil v tejto oblasti mimoriadnu situáciu.
Hydrogeologické prieskumné práce však preukázali, že nejde o frontálny zosuv pôdy, ale o miestne zmeny podložia pod jednotlivými rodinnými domami. To znamená, že v takomto prípade sa dá len ťažko čakať masívna pomoc štátu. Mestská samospráva okrem zadania prieskumných prác vykonala aj najnevyhnutnejšie opatrenia na zamedzenie ďalšieho zosuvu pôdy. Časť nákladov mesta na tieto práce uhradí štát.
Čo však radoví postihnutí občania? Kto im uhradí vzniknuté škody a práce na zamedzení ďalšieho zosuvu? Pokiaľ rodinné domy boli poistené, tak vzniknuté škody by mali uhradiť poisťovne. Lenže keď podložie bude ďalej "pracovať", ďalšie poškodenia domov sú na obzore. Niektorí majitelia domov už začali betonážne práce na zamedzenie ďalšieho zosuvu, ich protizosuvné pilóty však vošli len do hĺbky zhruba 1,5 metra, čo nemôže pomôcť, pretože klzná plocha podložia je oveľa hlbšie. Prieskumné vrty vnikli do hĺbky skoro 20 metrov. Ak by sa obyvatelia týchto domov chceli naozaj zabezpečiť proti zosuvu, potom by ich protizosuvné betonážne práce vyšli pomerne draho. Kto to však bude hradiť? Poisťovne asi nie, pretože tie hradia iba priame škody. Pomôže potom mesto svojim občanom?
"Ak by sme uvažovali tvrdo, podľa zákona, tak jednoznačne vlastník vždy zodpovedá za škody, ktoré vznikli na jeho objekte,pokiaľ to evidentne nezavinil fyzický zásah inej osoby. Vzhľadom k tomu, že jedna mikropilóta stojí približne dvadsaťtisíc korún, zvážime príspevok mesta na realizáciu týchto opatrení. Zároveň sme sa dohodli, že im dáme grátis k dispozícii aj posudok geológov o celkovom stave na Viniciach, aby mali podklad pre poisťovňu," vyjadril sa k tejto otázke primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.Zároveň však pripomenul, že pri takýchto živelných zásahoch prírody do majetku fyzických osôb je veľmi ťažko poskytovať príspevky zo strany mesta, pretože tým by sa vytvoril precedens aj pre iné mestá, ktoré tiež majú veľa praskajúcich domov. "Pokúsime sa zistiť, či by sa v takýchto prípadoch nedalo niečo získať v rámci štátnych zdrojov," znela odpoveď primátora.
O týchto otázkach hovorili aj na rokovaní so zástupcami okresného úradu. Dohodli sa, že sa bude hľadať spôsob, ako pomôcť postihnutým občanom. Konkrétne zvážia posúdenie statiky poškodených domov odborníkmi, ktorí by mali navrhnúť vhodné opatrenia. To však tiež bude niečo stáť. "Ak bude súhlasiť mestské zastupiteľstvo, tak prispejeme. Ak nie, potom budú musieť posudky zaplatiť občania," uzavrel to M. Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.