i v politike je rozhodujúcim umenie, slovne rozdrviť súpera. V snahe podporovať verbálne schopnosti, ale aj kritické myslenie jednotlivca - študenta, pôsobí na Slovensku projekt debatnej ligy stredných a vysokých škôl. O tom, že nejde len o hranie sa na slovenskom piesočku svedčí fakt, že podobný projekt funguje vo vyše tridsiatich krajinách sveta (od USA po Mongolsko). Ich zastrešovateľom je IDEA (Medzinárodná debatno - vzdelávacia asociácia). Samotná debata je súťažné stretnutie dvoch tímov, pričom jeden tím danú tézu podporuje, druhé ju vyvracia. Realizuje sa vo viacerých formátoch: Karl Popper, Policy debate, parlamentá debata... Víťazné tímy jednotlivých národných turnajov sa každoročne stretávajú na medzinárodnom letnom debatnom campe. Miestom tohtoročného sa stal v dňoch 27. júla až 7. augusta ruský Petrohrad. Slovensko na ňom reprezentovali víťazi národného kola, traja študenti Gymnázia na Šrobárovej ulici: Barbora Ondrušková, Kubo Mačák, Tomáš (Kovo) Kovařík so svojou vedúcou: Tonkou Jokeľovou - učiteľkou angličtiny na tom istom gymnáziu a predsedníčkou Slovenskej debatnej asociácie Lenkou Iľanovskou. O zážitkoch z krajiny "večnej vodky" nám ochotne porozprávali.
* Aký ste mali program?
BORKA: "Pozostával z debát súťaže národných tímov. Na konci pobytu bola ešte jedna súťaž z tímov poskladaných z rečníkov z rôznych krajín. Program medzi debatami bol vyplnený rôznymi seminármi, kde sme mali možnosť niečo sa naučiť o danej téme: OSN by malo rozšíriť ochranu kultúrnych práv."
* Na základe akých kritérií sa volia témy?
KOVO: "Vyberie sa nejaký problém, ktorý je aktuálny vo svete a mal by sa riešiť. Navyše musí byť globálny, aby sa k nemu vedel každý vyjadriť. Aj keď sa v Petrohrade stále debatovalo na jednu tému, každá debata bola o niečom inom. Mohli ste prísť s rôznymi príkladmi porušovania kultúrnych práv, pretože jedna debata mohla byť o Číne a Tibete, ďalšia o Afganistane, alebo o právach v Afrike. Boli tam aj otázky z oblasti Rómskej problematiky."
KUBO: "...žiaľ, často aj nesprávne pochopené občanmi tých krajín, ktoré nemajú veľmi do činenia s Rómami. Dokonca niektoré debaty boli aj rozhodnuté skôr v duchu politickej korektnosti než v duchu znalosti danej problematiky."
* Spomínali ste Čínu. Robí sa debata aj v krajinách, kde je situácia s dodržiavaním ľudských práv zložitá?
KUBO: "Stačí si spomenúť, aká bola situácia u nás pred 12 rokmi. Niečo podobné tu nemohlo existovať, pretože sloboda prejavu bola obmedzená. A debata je založená na slobode prejavu. Z Číny určite nikto neprišiel!"
* Vráťme sa k samotnej debate? Ako prebiehala?
BORKA: "Každá strana v Policy debate musí predložiť nejaký plán na vyriešenie situácie, ktorú považuje za zlú. To znamená, že niekoľko zaujímavých nápadov tam padlo. Myslím, že na konci druhého týždňa sme sa dostali do štádia, keď sme už na všetko vedeli protiargument. Takže nik nevedel, čo je uskutočniteľné, a čo nie."
KUBO: "Možno povedať, že z nápadov, ktoré odzneli, by bolo realizovateľných len málo. Ostáva visieť argument, že keď je to taký dobrý nápad, prečo to ešte OSN neurobilo."
* Cieľom debatného projektu je komunikácia mladých ľudí. Každá súťaž však so sebou nesie riziko, že súťaživosť presiahne hranice únosnosti...
BORKA: "Aj to bol problém. Často sa stretli štáty, ktoré začali debatovať o vnútornej situácii krajiny. Napríklad o jazykovej menšine Čiernej hory. Tam jeden tím, v ktorom bol aj študent z Čiernej hory, priniesol práve takúto problematiku. Mali sme zhodou okolností troch rozhodcov z Juhoslávie. To znamená, že tam vypukol veľmi veľký konflikt. Prešlo to takmer do fyzického napádania."
KUBO: "Rozhodcovia na konci vyhodnotenia buchli papiermi o stôl a povedali, že sa odmietajú s nimi ďalej baviť a odchádzajú z miestnosti. Napriek tomu, že víťazný tím vyhral kvôli niektorým formálnym záležitostiam, navrhli jeho diskvalifikáciu. Tvrdili, že založili svoju argumentáciu na lži. Neskôr sa to riešilo na vyššej úrovni. Napriek tomu, že ten tím nebol diskvalifikovaný, rozhodne to neprispelo k všeobecnej pohode."
KOVO: "Hlavná myšlienka - vzdelávanie a učenie sa nových vecí, bola v rozpore so snahou tímov vyhrať za každú cenu. Pretože naozaj nemá zmysel vyhrať tak, že prinesiem nejaké argumenty, ktoré nie sú pravdivé. A nič sa pritom nenaučím."
* Keď sa nakopí veľa mladých ľudí nemôže ísť iba o prácu. Čo po nociach, keď robota spí?
BORKA: "Je pravda, že celý deň sme dosť tvrdo pracovali. Od deviatej, keď sa začali debaty sa išlo až do večera. Cez deň veľa času nebolo. Päť minút na jednu kávu a obed. Viac sme sa zblížili tým, že workshopy sme mali pomiešané s rôznymi národmi. Takže tam sme sa spoznali. Po večeroch to bolo úplne super. Väčšinou bol nejaký program: diskotéka alebo pozeranie filmov. My sme si s Čechmi urobili československú debatu. Večer bolo dosť možností, čo robiť."
KUBO: "Najlepšie bolo vždy to neformálne, neoficiálne, to, čo sme si spravili sami. Veľa času sme strávili s Čechmi. Skoro by sa dalo povedať, že sme s nimi v súkromí obnovili Československo. Každý večer sme trávili spolu. Či už na pláži alebo v niektorej konferenčnej miestnosti."
* A na záver ešte naj, naj, naj... zážitok?
BORKA: "Ja si myslím, že sa nedá povedať, že nejaký zážitok bol najúžasnejší. Skôr to bola kopa momentov, keď sme boli s ľuďmi, s ktorými nám bolo fajn. I keď musím uznať, že medzi mojimi zážitkami vyčnieva naháňanie albánskej batožiny spolu s albánskym tímom. Tá nakoniec skončila v Helsinkách. Je to zábavná spomienka."
KUBO: "Ťažko povedať, čo je to naj naj naj. Ale jedným zo skvelých zážitkov bol nočný rozhovor na lavičke, pri splne mesiaca, pri mori na pláži, keď človek zistí, že aj vedúca je človek. Aj keď je to profesor z tej istej školy. Môže mať veľmi zaujímavé názory. Ukáže sa ako veľmi zaujímavý človek."
Tu sa do rozhovoru zapojila aj ich vedúca, TONKA: "Ja to beriem z druhej strany. Poznanie, že aj študent je človek. A niekedy aj rozmýšľa a nielen pre seba."
KOVO: "Ja by som povedal, že najlepšia bola celková atmosféra. Rusko malo niektoré materiálne nedostatky. Keď sme sa na Slovensko vrátili, všetci sme sa zhodli, že nám chýbajú ľudia a atmosféra, ktorá tam bola."
Tak toľko slovenskí debatéri o Campe 2001. Budúce leto privítajú najukecajnejších ľudí sveta slovenské Tatry. Na rozdiel od športových organizátorov boli debatéri pri kandidatúre úspešní. Nám ostáva veriť, že to zohľadní aj štátny rozpočet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.