navštívili termálne kúpalisko vo Vrbove, okres Kežmarok. Bola tam hlava na hlave a urobili sme chybu, že sme sa neotočili a neodišli niekde inde. Po dvoch dňoch naša dcéra dostala zápal očí, obojstranný zápal stredného ucha a nosohrtanu. Museli sme vyhľadať lekára prvej pomoci. Teraz naša dcéra užíva silné antibiotiká a má pokazený celý zvyšok prázdnin," informoval nás prostredníctvom internetu Miloš Janata z Prahy, ktorý pred viac jako týždňom dovolenkoval pod Tatrami. Ako vo svojom liste uvádza ďalej, Vrbovčania i samotní lekári mu údajne tvrdili, že ochorenia, ktoré postihlo jeho dieťa, tu nie sú ojedinelé.
Keďže pán Janata vyhľadal pomoc v NsP Poprad, oslovili sme zástupcu riaditeľa miestnej nemocnice Petra Bártu. "Myslím si, že chlórová voda úplne bežne spôsobuje zápaly očných spojiviek. A kým nie je preukázané, že zvyšné dva spomenuté zápaly spôsobilo kúpanie sa vo vrbovských bazénoch, bolo by predčasné vynášať rozsudok," konštatoval lekár. Ako sme sa dozvedeli od jedného z lekárov z miestneho detského oddelenia, dosiaľ v popradskej NsP nebolo hospitalizované ani jedno dieťa s ochoreniami, ktoré by mali byť dôsledkom kúpania sa na kúpalisku. Nevylúčil však, že deti mohli byť ošetrené lekárskou službou prvej pomoci a potom prepustené do domáceho ošetrenia.
Keďže Vrbov z územnosprávneho členenia patrí do okresu Kežmarok, oslovili sme aj tamojších lekárov. Dozvedeli sme sa, že tohoto roku tu ošetrili viacero detí so zápalmi očných spojiviek či stredného ucha. "Nie je ich však viac, ako sme ich registrovali vlani, alebo predvlani. Navyše som presvedčený, že tieto deti sa kúpali nielen vo Vrbove, ale napríklad aj na kúpalisku v Kežmarku," povedal nám pediater, ktorý nás požiadal o zachovanie anonymity. Zároveň tiež dodal, že kúpaliská sú vo všeobecnosti rizikovým faktorom, pretože pôsobia ako urýchľovač niektorých zápalových ochorení. V praxi to znamená, že dieťa sa už môže nachádzať v inkubačnej dobe a návšteva kúpaliska prepuknutie ochorenia už len urýchli.
Všetci z oslovených lekárov sa však zhodli na tom, že rozhodujúce slovo pri posudzovaní bezpečnosti či nebezpečnosti kúpaliska na zdravie kúpajúcich sa by mal mať okresný hygienik. "Vodu vo vrbovských bazénoch pravidelne kontrolujeme. Výsledky skúšok z 23. júla a 8. augusta vyšli vo všetkých bazénoch negatívne. Uplynulý týždeň sme brali ďalšie vzorky, výsledky budú známe o niekoľko dní," uviedla pre náš denník Mária Michalovičová zo Štátneho zdravotného ústavu v Poprade. Výpovede jednotlivých zainteresovaných sme zhromaždili preto, aby si čitateľ mohol sám vytvoriť názor na problematiku pôvodu zápalových ochorení u detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.