zúčtovania, sprísňuje sa režim aktívnych a pasívnych obchodov banky s klientmi. Už v piatok večer boli na žiadosť správcu Devín banky, a.s. zablokované bankomaty a platobné karty klientov tejto banky.
Národná banka Slovenska zaviedla v Devín banke 24. augusta nútenú správu. Účelom jej zavedenia je dosiahnuť stabilizáciu banky.
MEDZITITUL: Bude vláda sanovať skrachovanú Devín banku?
Vláda SR má na dnešnom mimoriadnom zasadaní rozhodnúť o tom, či bude z peňazí daňových poplatníkov sanovať skrachovanú súkromnú Devín banku.
"Vláda musí rozhodnúť, či sa štát bude v krátkom čase finančne angažovať s tým, že v banke získa prevahu," povedal včera premiér Mikuláš Dzurinda v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Doterajšie rozhodnutia svojho kabinetu, ktorý predĺžil Devín banke mandát na deblokácie dlhu Ruskej federácie, nepovažuje premiér za chybné. "Naopak, dávali sme banke šancu prijať ozdravné opatrenia," uviedol s tým, že vinu za skrachovanie banky nesie vláda Vladimíra Mečiara. "Je to opäť mína, ktorú položila predchádzajúca vláda," povedal. O ďalšom postupe pri deblokáciách musí podľa Dzurindu rozhodnúť rezort financií, prípadne vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Predseda SMK Béla Bugár konštatoval, že zástupcovia jeho strany vo vláde ani raz nepodporili rozhodnutia týkajúce sa Devín banky, či už to bolo predĺženie mandátu na deblokácie alebo nepriama finančná injekcia. "Dokonca sme upozornili na to, že toto je čierna diera," zdôraznil Bugár. Vzhľadom na potrebu finančných prostriedkov na reformu verejnej správy a iné projekty si šéf SMK myslí, že štát si nemôže dovoliť "míňať miliardy" korún daňových poplatníkov na záchranu skrachovaných bánk.
Napriek častému spájaniu Devín banky so SDĽ v médiách je predseda ľavicových demokratov Jozef Migaš presvedčený, že vyhlásenie nútenej správy, či možné sanovanie tejto bankovej inštitúcie nie je záležitosťou SDĽ, ale výsostne odborným problémom bankového dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.