Ján Slota za vypočítavosť: "Oni sú pri takom zlatom a hlbokom koryte, ako keď je prasa pri riadnom, plnom válove. Ani to prasa neodoženiete od toho válova. Ani za boha. Oni sú presne takí istí."
SMK nie je podľa KDH oprávnená vydierať ostatných koaličných partnerov. SMK nemôže žiadať, aby boli zákony súvisiace s reformou verejnej správy prijaté do 22. septembra, kedy sa má skončiť 51. schôdza parlamentu, a v prípade nedodržania tohto termínu hroziť odchodom z koalície. "Chceme prijať dobré zákony, ale nemôžeme sa nechať vydierať," povedal poslanec za KDH František Mikloško počas sobotňajšieho zasadania predsedníctva kresťanských demokratov. KDH je takisto zaskočené tým, že problém 12 verzus osem vyšších územných celkov (VÚC), pre ktorý SMK avizovala svoj odchod z koalície, už pre SMK neexistuje.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy označil rozhodnutie SMK zotrvať podmienečne vo vládnej koalícii za šalamúnske, ktoré nepomáha odstrániť dlhotrvajúce napätie v koalícii. "SMK naďalej predlžuje veľmi napäté vzťahy v koalícii a chaotický stav, ktorý nastal pred dvoma mesiacmi ich vyhlásením. Sobotňajšie rozhodnutie nie je ani ryba ani rak a odďaľuje definitívny postoj SMK v otázke podpory vládnej koalície," zdôraznil. Stanovovanie podmienok, najmä v súvislosti s kompetenčným zákonom považuje ľavičiar za vybúravanie otvorených dverí.
Napriek rozhodnutiu Republikovej rady SMK zotrvať podmienečne vo vládnej koalícii sa podľa poslankyne opozičného HZDS Oľgy Keltošovej ešte celkom nezažehnala vládna kríza. Za rozhodujúce pritom označila pondelkové rokovanie Koaličnej rady a najmä postoj SDĽ a SOP.
Predseda ANO Pavol Rusko považuje rozhodnutie SMK o podmienečnom zotrvaní vo vládnej koalícii za alibistické a neúprimné: "Ak niekto avizuje odchod a neodíde a súčasne si kladie ďalšie podmienky, tak pôsobí nedôveryhodne. Je potom namieste položiť si otázku, či naozaj sleduje proklamovaný cieľ, alebo je za tým niečo iné." Rusko si nemyslí, že sa rozhodnutím SMK podarilo zažehnať krízu vládnej koalície. "Aj piatkové udalosti okolo Devín banky nasvedčujú tomu, že premiér Mikuláš Dzurinda už vypovedal poslušnosť Jozefovi Migašovi. Dnes už hrá nie na odchod SMK z koalície, ale skôr na odchod SDĽ," zdôraznil.
Predseda DS Ľudovít Kaník by privítal, ak by časová hranica stanovená SMK pomohla schváleniu dobrého kompetenčného zákona a urýchleniu realizácie reformy. Šéf občianskych demokratov nepovažuje termín 30. september za ultimátum zo strany SMK. "DS už pred rokom upozorňovala, že pokiaľ sa neprijmú určité zákony do určitého času, tak to spôsobí vážne problémy," konštatoval Kaník.
Predseda SOP Pavol Hamžík: "Ak SMK urobila rýchlymi a silnými vyhláseniami po schválení reformy verejnej správy chybu, mali by si to jej predstavitelia čestne priznať a nehľadať takéto východiská, aké prijali na rokovaní v Dvoroch nad Žitavou. Ak koaličný partner chce ostať vo vláde, tak jedine bez podmienok, pretože my môžeme plniť vládny program len na základe vzájomnej dohody."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.